صبر و موفقیت – قسمت دوم: نقش صبر در موفقیت

نقش صبر در موفقیت

عضویت در خبرنامه

صبر و موفقیت
صبر و موفقیت – قسمت اول: دو حقیقت جدانشدنی
افزایش تمرکز
جادوی افزایش تمرکز در کنترل ذهن – قسمت اول: ذهن آماده تغییر

بررسی نقش صبر در موفقیت و اهمیت آن

نقش صبر در موفقیت را باید جدی گرفت و نباید از آن غافل شد. صبر در هر بحرانی مانند راهنمایی راه بلد، مسیر درست را معرفی می کند و آرامش نیز عالی ترین عملکرد را نشانمان خواهد داد.

ارزش صبر به حدی والاست که با دارا بودنش هر بحرانی فروکش کرده و نابود خواهد شد. نباید حتما صحبت از چالشی خشم برانگیز یا تأثرآور باشد.

صبر، سکوت و آرامش در انتخاب رشته تحصیلی، همسر آینده، کار و حتی کمک به دیگران و سایر زمینه های مهم و حیاتی، نقش بسزایی دارند؛ زیرا با وجود این سه گوهر ارزشمند، هوشمندانه اندیشیده و عالی ترین تصمیم ممکنه را اتخاذ می کنیم.
حتی اگر تاکنون از این ارزش گرانبها و نقش صبر در موفقیت خود غافل بوده ایم، هنوز هم دیر نشده است؛ زیرا هیچ کاری، در دنیا وجود ندارد که ما از پس آن برنیاییم. حتی ناآرامترین انسان ها که خشمگین و پرخاشگرند، می توانند با رعایت این سه نکته، البته با تکرار و تمرین، به این ارزش زیبا دست یازند.

۱. شناخت خود

شناخت خویش، بسیار سخت است؛ زیرا هیچ کس نمی خواهد دارای خصلتی بد باشد.

نقش صبر در موفقیت

بهترین و کارآمدترین روش برای شناخت خویش، کمک گرفتن از مشاوران زبده و در کنارش همراهی افراد خانواده و دوستان آگاه و مثبت اندیش است.

از آنجایی که همه انسان ها می خواهند خوب باشند، گاهی به محض فهمیدن ارزش و خصلتی بد در خود، واکنش منفی نشان داده و منکر وجود این بدی می شوند. این مسئله نیز ریشه در نبود صبر دارد. چرا که اگر غیر از این بود، با صبر و شکیبایی سعی در حل مسئله داشتند، نه انکار و فرار از حقیقتی تلخ.

در این گونه موارد مشاورین زبده و آگاه به بهترین نحو ممکن برای درک این موضوع و حل آن، شیوه های کارآمدی را پیش رویمان قرار داده و در حل این مهم و تفهیم نقش صبر در موفقیت، یاریمان خواهند کرد.

۲. آموزش زیر نظر اساتید مجرب

حال برای ایجاد ارزش والای صبر و درک نقش صبر در موفقیت، حتما باید زیر نظر اساتید مجرب آموزش ببینیم. برای مثال شخصی که همیشه خشمگین و پرخاشگر است نمی تواند به یکباره، به فردی آرام و صبور تبدل شود. این موضوع با آموزش صحیح، خواهان زمان کمتری است؛ مخصوصا با وجود مشاورین زبده.

۳. مطالعه کتاب های آموزنده

در کنار همه این امور، مطالعه کتب مفید آمورنده نیز برای درک نقش صبر در موفقیت، بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا در این گونه کتاب ها که توسط مشاورین و اساتید معرفی می شود، چگونگی برخورداری از شکیبایی و ایجاد انگیزه برای نهادینه شدن صبر، ذکر شده است.

نقش صبر در موفقیت

یادمان باشد، صبور بودن یعنی مسئولیت پذیر بودن؛ بنابراین هر چه در راه به دست آوردن این مهم تلاش کرده و هزینه کنیم، به نوعی کسب موفقیتمان را تضمین کرده ایم.

اقدام برای تحقق نقش صبر در موفقیت

در اینجا مطلب را شکافته و به اصلی مهم می پردازیم که همانا اقدام برای رسیدن به صبر است. خودشناسی و آموزش همراه با مطالعه، تنها زمانی نتیجه بخش است که به آنها عمل کنیم. پرورش صبر در خویشتن، از بهترین تصمیمات ممکن برای عملیاتی شدن نقش صبر در موفقیت ماست.

اگر به انسان های صبور بنگریم، متوجه می شویم که خطاهایشان بسیار اندک است و در صورت بروز اشتباه، به راحتی از عهده حل آن معضل بر خواهند آمد. به راستی که نقش صبر در موفقیت این افراد کاملا مشهود می گردد.

همچنان که در ابتدا ذکر شد، صبر همواره با سکوت و آرامش همراه است. اکثر انسان های صبور، کم حرف و گزیده گویند؛ اما زمانی که لب به سخن می گشایند، در جمع چون گوهری گرانبها می درخشند. زیرا با آرامش خاطر بهترین و زیباترین جملات را بر می گزینند. صبر ارزش به دست آوردن را دارد.

اگر قصد کسب موفقیت را داریم تنها به لحظه ای بیاندیشیم که در مواجهه با مشکلات از کوره در می رویم و این همان نقطه تلاقی خشم و کین است که از ما انسانی منفعل می سازد و نقش صبر در موفقیت خود را از یاد می بریم.

دلیل این پرخاشگری این است که به خاطر نبود صبر و آرامش، همچنین سکوت بجا و عاقلانه در گفتار و کردارمان، مرتکب اشتباهات بزرگ و گاه جبران ناپذیر می شویم. چرا؟ زیرا صبر عاقلانه را در خود نپرورانده ایم.

ثمره صبر

چرا باید شادی و نشاطی را که ارمغان صبر، آرامش و سکوت معقولانه است از دست بدهیم. تنها قدری صبر فکورانه، دنیایی از آرامش و موفقیت را برایمان به ارمغان خواهد آورد.

نقش صبر در موفقیت

صبر عظیم و زیبایی که چون درختی تنومند، ثمره های ارزشمندی را به ما عطا خواهد کرد. نقش صبر در موفقیت بسیار حائز اهمیت است که زندگیمان را آرام و شاد می سازد و تفکرات و اندیشه هایمان، راه حل های نابی را پیش رویمان قرار می دهند.

در آخرین مرحله که مرحله اقدام است، موفقیت از راه نرسیده، در قلب و ذهنمان خانه می کند و این یعنی اوج موفقیت؛ زیرا با تمام وجود به کسب آن باور و ایمان داریم.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

صبر و موفقیت – قسمت اول: دو حقیقت جدانشدنی

ایمان به موفقیت، محرک رسیدن به اهداف


صبر عاقلانه را جدی بگیریم و نقش صبر در موفقیت خود را فراموش نکنید. تنها کافیست با خود رو راست باشیم.

به راستی چند بار بدون استفاده از ارزش والای صبر، مرتکب اشتباه شده ایم. پس هر چه زودتر این ارزش گرانبها را در قلب و ذهنمان نشانده و به اوج موفقیت رهنمون شویم.

مطالب بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست