صبر و موفقیت – قسمت اول: دو حقیقت جدانشدنی

ارتباط صبر و موفقیت در رسیدن به اهداف

قطعا شما هم این ضرب المثل زیبا و نغز که نکات آموزنده بسیاری را درباره ارتباط صبر و موفقیت در بر دارد شنیده اید:

گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی

اما چگونه می توانیم با صبر به حال خوب و موفقیت دست یابیم؟ برای یافتن این پاسخ ابتدا باید بدانیم صبر چیست.

هرگاه نامی از صبر آمد، سکوت و آرامش بی قید و بند نیز بر مسندش تکیه زدند. به نوعی می توان گفت این سه مقوله همواره با هم هستند.

زمانی که در مواجهه با بحران یا مشکلی، هر چند کوچک مواجه هستیم، انسان های صبور، سکوت بجا را برگزیده و در آرامش در پی یافتن علت و حل آن بر می آیند که ارتباط بین صبر و موفقیت در زندگی این افراد کاملا مشهود می گردد.

گاهی انسان های صبور، اطرافیان لجوج، پرخاشگر و بی منطق را به خشم آورده و اشخاص مثبت اندیش را به غبطه وا می دارند که چرا آنان این گونه از صبر و آرامش برخوردار نیستند.

صبر و موفقیت

صبر یکی از والاترین ارزش هاست که نشانگر قدر و منزلت و شکیبایی فرد است. در اینجا با اندکی تأمل به سه گزینه صبر، سکوت و آرامش می پردازیم. البته صبر فکورانه و از روی سنجش و دقت نظر.

صبر عاقلانه

صبر عاقلانه بسیار زیباست و ارتباط عمیق صبر و موفقیت در همین عرصه مشخص می گردد. زیرا زمانی که صبوریم، از آرامش برخورداریم. بنابراین از اضطراب و ترس دوریم و مغزمان از افکار منفی خالیست.

این بهترین حالت ممکن در انسان است؛ زیرا اگر مشکل یا بحثی روی دهد، در کمال آرامش و خونسردی، به مغزمان رجوع کرده و هوشمندانه و بی طرفانه به ماجرا می نگریم و صبر و موفقیت در تمامی لحظات حساس زندگی را وابسته به هم می دانیم.

اگر بحث است، شاید آن قدر ارزش نداشته باشد تا پاسخگو باشیم. مخصوصا اگر طرف مقابل هر چه را که ما به زبان آوریم هیچ انگاشته یا اصلا درکی از آن نداشته باشد.

البته هستند بسیاری که تمام مسائل و حرف ها را به خوبی درک می کنند، اما خود را به کج فهمی زده و گاه تنها بر حرف نادرست خویش پافشاری می کنند. در این لحظات، صبر و سکوتمان دل انگیزترین پاسخ ممکن و باعث مباهات است.

بهتر است صبر و سکوت را با حماقت اشتباه نگیریم. زیرا ممکن است در مواردی، هنگام بروز هر مشکلی حتی خانوادگی، به دلیل احترام به بزرگ تر یا مهم ندانستن حرف طرف مقابل، صبور بوده و سکوت کنیم.

این عمل خاموش بسیار زیباست؛ چون همانند قدم های میلیمتری که استاد بهمن خواه همواره بدان تاکید دارند، ما را به موفقیتی عظیم در دراز مدت خواهد رساند و همبستگی صبر و موفقیت را برایمان به تصویر می کشاند.

تفاوت صبر و ترس

صبر، خود مصداق بارز طولانی بودن ماجراست. نکته اینجاست که افرادی دیگر نیز این گونه از صبر و سکوت سود می جویند.

آنان که به خاطر ضعف نفس و ترس از برخورد دیگران، با نقابی از صبر و سکوت، البته از نوع حماقت آمیزش بهره می جویند؛ زیرا صبر و آرامشی در کار نیست. بلکه فرد به خاطر جهل و حماقت خود که گاه ترس از واکنش دیگران را در بر دارد، بدون هیچ گونه آگاهی و حلیتی در پشت این سکوت و صبر جاهلانه سنگر می گیرد.

صبر و موفقیت

در واقع به آن صبر نمی گویند؛ زیرا برای این گونه افراد، آرامشی در کار نیست و در درون آتشفشانی از خشم و کینه را می پرورانند. اما از ترس، در آرامشی ساختگی، سکوت را بر می گزینند.

قلم فرسایی در این زمینه بسیار است و هستند بیمارهایی که از لحاظ روحی این گونه خود را قربانی جلوه می دهند. در همین جا نوک قلم را فشرده و به همین مقدار بسنده می کنیم.

مرز صبر و موفقیت و سکوت عقلایی با نوع حماقت آمیز صبر به مویی می ماند. صبر عاقلانه، تأمل و سکوت محتاطانه و بجایی است که در قبال بحران یا رخدادی هرچند ناچیز، از آن بهره می بریم. درواقع این سکوت، اندیشه ای خاموش، اما رهگشاست که علاوه بر ایجاد حال خوب، توسط آرامشی که ره آورد صبر است، فرد را به موفقیتی چشمگیر خواهد رساند.

نتیجه صبر

صبر و آرامش پدیدآورنده سه نکته طلایی و ارزشمند است:

  1. مسئولیت پذیری صددرصد
  2. هوشمندانه اندیشیدن
  3. عالی ترین اقدام ممکن

صبر و موفقیت

زیرا زمانی که از ارزش والای صبر برخورداریم، به تمامی افکار منفی دست رد زده و با آرامش خاطر، ذهنمان را به سوی ایده آل ترین افکار مثبت می گشاییم و ارتباط تنگاتنگ صبر و موفقیت را درک می کنیم.

در هر اتفاقی که روی داده است، خودمان را مسئول دانسته و در پی رفع اشکال یا یافتن راه های حل بحران هستیم و همه این موارد را مدیون صبری هستیم که پدید آورنده این آرامش دلنشین است.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

نکات طلایی درباره تاثیر سلامت روحی بر موفقیت

ایجاد عادت های مثبت، کلید رسیدن به اهداف بزرگ


با آسایش خاطر، مغزمان به راحتی روی بهترین افکار و راه حل های ممکن متمرکز می شود که نشان ارزنده ای در قبال حل مشکلات است و همبستگی آرامش و صبر و موفقیت برای ما قابل درک می گردد.

در چنین شرایطی عالی ترین انتخاب های ممکن را برای رفع هر مسئله ای خواهیم داشت. به دلیل دارا بودن صبر و آرامش، هوشمندانه به قضیه می نگریم، می سنجینم و مقتدرانه اقدام می کنیم.

برای هر قدمی تمامی جوانب را در نظر می گیریم و در چنین موقعیتی، بی تردید پیروزی با ماست؛ زیرا باور داریم که صبر و موفقیت جداشدنی نیستند و در چنین شرایطی عالی ترین عملکرد ممکن را خواهیم داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

محصولات مرتبط

فهرست