">می خواهی تغییر کنی؟ پس اعتیاد رفتاری خودت را بشناس - سلامت روحی و جسمی -

می خواهی تغییر کنی؟ پس اعتیاد رفتاری خودت را بشناس

اعتیاد رفتاری

عضویت در خبرنامه

آوردن خنده به زندگی
آوردن خنده به زندگی ، راه حل مشکلات تو
عادت سازی
عادت سازی و تغییر عادت های بد زندگیتان را متحول می کند

اعتیاد رفتاری چیست؟

اعتیاد صرفا وابستگی به مواد نیست، بلکه هر نوع وابستگی اعتیاد محسوب شود. یکی از این نوع اعتیادها اعتیاد رفتاری است که همانند اعتیاد به مواد مخدر زندگی فرد را تباه می کند.

اعتیاد رفتاری به رفتارهای اجباری و وسواس گونه ای گفته می شود که فرد همیشه آن رفتار را انجام می دهد. مانند اعتیاد به قمار، اعتیاد اینترنتی و غیره.

اعتیاد رفتاری به فرد، خانواده و اطرافیان ضربه و لطمه وارد می کند. برای مثال، تاثیر منفی که اعتیاد به شبکه های اجتماعی بر زندگی زوجین دارد.

متاسفانه این نوع اعتیاد بر همه جنبه های زندگی فرد تاثیر منفی می گذارد؛ اما فرد نمی تواند در برابر وسوسه ها مقاومت کند. اعتیاد رفتاری در فرد باقی می ماند خانواده ها توجهی به ترک و رفع آن رفتار ندارند و عوارض روانی آن روز به روز بیشتر می شود.

اعتیاد رفتاری

همچنین پاداش و لذت بعد از انجام آن رفتار به ترغیب فرد برای تکرار و بروز دوباره آن تاثیر می گذارند. علاوه بر لذت ناشی از آن، برخی برای فرار از مشکلات و احساسات منفی خود در رفتار اعتیادی غرق می شوند، تا آن مشکل و احساس منفی را فراموش کنند.

رفتارهای اعتیادی را می توان نتیجه عدم حل مشکلات درون فردی و بین فردی هم دانست.

مثال هایی از اعتیاد رفتاری

اعتیاد رفتاری شامل اعتیاد به قمار، پرخوری، اعتیاد به سکس، اعتیاد اینترنتی و امثالهم می شود.

برخی از افراد در زندگیشان مدیریت و برنامه درستی ندارند و نمی توانند امور زندگیشان را درست اداره کنند و همیشه در حال قرض گرفتن از دیگران هستند و دائما بدهکار هستند.

مثالی دیگر این که فردی که اعتیاد به اینترنت دارد، صبح تا شب گوشی در دست دارد و اگر اتصال به اینترنت قطع شود حال فرد بد می شود و سریعا به دنبال راهی می گرددکه آن مشکل را رفع کند.

تاثیرات اعتیاد رفتاری

اعتیاد رفتاری باعث اختلال در عملکردهای مختلف زندگی فرد، از جمله شغلی، تحصیلی و روابطش با دیگران می شود.

اعتیاد رفتاری

فرد از رفتار اعتیادی و مضر بودن آن آگاهی دارد، ولی در ترک آن ناتوان است. تاثیر این نوع اعتیاد بر زندگی فرد این است که آدمی را از زندگی و از اهداف و مسیر درست زندگی دور می کند.

موردی که شخصا با آن برخورد داشتم، زمانی که تلگرام قطع شده بود در محل کار همه همکارانم در این مورد صحبت می کردند و به دنبال راهی (فیلتر شکن) تا بتوانند زودتر به موادشان (وصل شدن به اینترنت) برسند. یادم می آید که با شوخی به همکاران می گفتم موادتان (وصل شدن به تلگرام) قطع شده است و حالتان بد است.

راهکارهایی برای ترک اعتیاد رفتاری

در جامعه، بسیاری از افراد، زمانی که کلمه ای از اعتیاد می شنوند، اعتیاد به مواد مخدر به ذهنشان می آید. در صورتی که بسیاری از افراد و خانواده ها درگیر اعتیاد رفتاری هستند؛ از جمله اعتیاد به اینترنت، اعتیاد به سکس، اعتیاد به خرید و غیره.

چندین نوع درمان برای ترک رفتار اعتیادی وجود دارد که با توجه به نوع رفتار، روش های مختلف به کار گرفته می شود.

در ادامه چندین راهکار برای توقف و ترک این نوع رفتارها بیان خواهد شد.

۱. درمان شناختی رفتاری

نحوه تفکر افراد، تعیین کننده رفتار و احساس است.

اساس درمان شناختی رفتاری بر افکار فرد است. از درمانجو خواسته می شود برای انتخاب بهترین درمان در مورد رفتار اعتیادی خود از جمله شرایط روحی و روانی و شرایط خانوادگی برای درمانگر بگوید و روان درمانگر افکار فرد را بررسی می کند و علل آن را ریشه یابی می کند و سپس راهکارهایی بر اساس آن داده می شود تا از تکرار آن رفتار جلوگیری شود.

این نوع درمان، سعی بر شناسایی علل برانگیزنده رفتار اعتیادی، پیشنهاد راهکارهایی برای تغییر رفتار در فرد و تلاش برای ایجاد رفتارهای جایگزین دارد و شیوه های متفاوتی از جمله یادگیری شیوه های حل مساله و پیشگیری از برگشت دوباره رفتار اعتیادی به کار گرفته می شود.

۲. گروه درمانی

درمان جویانی که اعتیاد رفتاری مشابهی دارند در یک گروه قرار می گیرند و در مورد رفتارهای اعتیادی و تجربیاتی که دارند با هم صحبت می کنند تا بتوانند رفتارهای مقابله ای را بهتر بیاموزند.

اعتیاد رفتاری

در این نوع درمان، افراد شیوه های مقابله کردن را می آموزند تا رغبت برای ادامه درمان پیدا کنند و در گروه افراد با یکدیگر گفتگو، راهنمایی و ارائه راه حل هایی به یکدیگر براساس تجربیاتشان را دارند.

تک تک اعضاء در گروه در مورد تجربیات خود صحبت می کنند و از تجربیات دیگر اعضا استفاده می کنند. فرد در گروه احساس تنهایی نمی کند و اجازه رشد و پیشرفت به هر فرد داده می شود و اعضا در کنار یکدیگر بسیاری از رفتارهایشان تغییر می کند.

۳. خانواده درمانی

در درمان اعتیاد رفتاری اعضای خانواده در جریان فرآیند درمان قرار می گیرند؛ چرا که خانواده هایی که به علت برخوردهای نامناسبی که با فرد دارند باعث تشدید این رفتارها می شود.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

جادوی افزایش تمرکز در کنترل ذهن – قسمت اول: ذهن آماده تغییر

صلح با خود، اولین راه برون رفت از مشکلات شخصی


تک تک اعضای خانواده یاد می گیرند که چگونه با فردی که اعتیاد رفتاری دارد رفتار کنند تا آن رفتار کاهش یابد.

۴. مهارت های زندگی

آموزش مهارت های زندگی، مواردی مانند افزایش اعتماد به نفس به صورت کلامی و غیرکلامی و روش های کنترل اضطراب و استرس، روش های کنترل خود و امثالهم را در بر دارد.

پیشگیری از عود اعتیاد رفتاری

بعد از اتمام درمان برای پیشگیری از برگشت دوباره رفتار اعتیادی پیگیری هایی صورت می گیرد. پیگیری حضوری، تماس تلفنی، و یا همراهی و نظارت خانواده در جلوگیری از عود آن رفتار تاثیرگذار می باشد.

مطالب بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست