ناامیدی از موفقیت – قسمت دوم: مسیر رسیدن به هدف

مسیر رسیدن به هدف

عضویت در خبرنامه

ناامیدی از موفقیت
ناامیدی از موفقیت – قسمت اول: نقش والد درون در نابودی رویاها
اعتماد به نفس برای مدیران
کاربردی ترین معجون اعتماد به نفس برای مدیران جوان

شادی شرطی در مسیر رسیدن به هدف

در قسمت اول دیدیم که والد درون، چگونه ما را از رسیدن به موفقیت ناامید می کند. اما این روش همیشگی او نیست. شاید برایتان پیش آمده باشد که در مسیر رسیدن به هدف با اضطراب های کشنده مواجه شده اید.

از شکست خوردن می ترسید. تا رسیدن به موفقیت آرام و قرار ندارید. توان پرداختن به جنبه های دیگر زندگی را ندارید. نمی تواید از مسیر رسیدن به هدف لذت ببرید.

پیشروی های والدانه

اینجاست که بسیاری زندگی فقیرانه یا منفعلانه و ظاهرا آرام را به زندگی پرتنش ثروتمندان و افراد موفق ترجیح می دهند.

اما این حملات اضطراب از کجا ناشی می شود؟ والد به دروغ به ما می گوید که به او نیاز داریم تا اشتباه نکنیم، آسیب نبینیم، از منافع خودمان و دیگران حفاظت کنیم، بتوانیم نه بگوییم، از اشتباهاتمان درس بگیریم.

مسیر رسیدن به هدف

نیاز داریم به ما سرکوفت بزند، تهدیدمان کند، حس گناه و شرمندگی بدهد تا در مسیر رسیدن به هدف حرکت کنیم؛ وگرنه درجا می زنیم. وادارمان کند دلیلی برای دوست داشته شدن در خود ایجاد کنیم تا طرد نشویم.

باید کاری کند که از خودمان خشنود نباشیم تا مجبور شویم پیشرفت کنیم! ما را از شرایط متنفر کند تا حاضر به تغییر شویم. از شکست خوردن بترساندمان تا حاضر شویم تا پای جان برای موفقیت بجنگیم. لحظه ای برای رسیدن به هدف، که از نظر او باعث ارزشمندیمان می شود، آرام و قرار نداشته باشیم.

بلافاصله بعد از گرفتن مدرک لیسانس، هدف بعدی یعنی فوق لیسانس را نشانه می گیرد. نهایتا یک هفته بعد از رسیدن به چیزی که همیشه رویایش را داشتیم، شادی را از ما می گیرد و مضطربانه وادارمان می کند در مسیر رسیدن به هدف بزرگتر گام برداریم و این دویدن بی حاصل تا پایان عمر ادامه دارد.

یه روزی، یه وقتی، یه کسی، یه جایی میاد که باعث می شه من شاد باشم.

این یک دروغ بزرگ است. هرگونه شرطی کردن شادی، کار والد درون است. اگر نتوانیم در همین شرایط و همین لحظه شادی را تجربه کنیم هیچ زمان دیگر هم نخواهیم توانست.

آگاهی از حقیقت

باید از این دروغ ها آگاه شویم و حقیقت را جایگزین کنیم. حقیقت این است که ما به هیچ دلیلی برای دوست داشته شدن و ارزشمند بودن نیاز نداریم، بلکه همگی به حکم انسان بودن، در ذات، ارزشمند و دوست داشتنی هستیم و اینجاییم تا این وجود ارزشمند را به دنیا ارائه دهیم.

از قدرت خلق کنندگی خود استفاده کنیم تا ارزش های جدید بیافرینیم. امکانات جدیدی کشف کنیم. خدا در ۶ مرحله زمین و آسمان را آفرید. ولی فرایند خلقت آنجا تمام نشد. ما هر کدام قسمتی از خدا روی زمینیم. یک خالق کوچک که برای تکمیل این خلقت شگفت انگیز به این دنیا آمدیم.

مسیر رسیدن به هدف

آفریننده بودن در ذات ماست و پیش از هر چیز خالق دنیای خویشیم. پروسه خلقت پر است از شور و شادی. ما در ذات مشتاق رشد و آموزشیم. ما در درون این هدیه را داریم که در هر شرایطی که هستیم شاد باشیم و خلق کنیم.

لازم نیست مثل دوران کودکی از ترس تنبیه والدین و معلمها یا آبروریزی یا رفوزه شدن یا طرد شدن، حرکت کنیم و بیاموزیم. این حرکت با فشار استرس و عذاب و شرم صرفا نابودکننده ذوق و قدرتی است که به صورت فطری در ما قرار داده شده بود.

البته فراموش نکنید که والد درون به این شیوه، هرچند اشتباه، در حال مواظبت از ماست. یعنی به همان روشی که در کودکی از والدینمان آموختیم. والدین ما نیز قصدشان مراقبت از ما بوده ولی تنها همین راه را بلد بودند.

راهی که آنها نیز در کودکی از والدینشان آموختند. آنها نیز کودک و والد درون خود را داشتند. بنابراین سرزنش کردن پدر و مادر یا نسلهای گذشته کمکی به ما نخواهد کرد. صرفا مسیر رسیدن به هدف را سخت تر خواهد کرد.

راهکار مقابله با والد درون

اگر تصمیم دارید مشتاقانه و با لذت زندگی کنید و در مسیر رسیدن به هدف خود گام بردارید این مراحل را انجام دهید:

 1. پیوسته هشیار باشید که صدای والد درون چه زمانی در شما فعال می شود.
 2. هر وقت صدای او را تشخیص دادید روی کاغذ بنویسید. اجازه دهید حرف هایش را کامل بیان کند. (زمانی که مکالمات درونی تان را بشناسید دیگر اجازه نمی دهید شما را بازی دهند.)
 3. به عنوان سوم شخص از بیرون خود را تماشا کنید. بگویید: مثلا حلیمه (اسم خودتان) والد داره می گه من بی لیاقتم. یا حلیمه والد داره می گه اون استاد، به درد نمی خوره یا شرایطم افتضاحه.

کافیست آگاه شوید که این شما نیستید که این حرف ها را می زنید؛ بلکه صدای ضبط شده والد است. ضبطی که سازنده و مالک و فرمانده آن خود شمایید.

مسیر رسیدن به هدف

 1. کودک درون را فراموش نکنیم. والد، در تمام این مدت، او را نشانه گرفته بود. حسابی آسیب دیده احتمالا بسیار غمگین و سرخورده یا عصبانی و پر از اضطراب است. به همان شیوه هایی که در مقالات قبل آموزش داده شد، اجازه دهیم او نیز احساساتش، ترس ها و اضطراب هایش را بیان کند. و نوازشی را که نیاز دارد از ما دریافت نماید.
 2. حالا وقت آن رسیده که ذهنتان تمام حقیقت را ببیند. در قسمت آگاهی از حقیقت، بخشی از آن شرح داده شد.

یا میتوانید درباره ی آن موضوع چند مثال نقض از خودتان یا کسانی که می شناسید برای ذهنتان بیاورید تا بتواند ابعاد دیگر ماجرا را هم ببیند. مثلا در قسمت عقب نشینی های والد، مواردی که در کاری هرچند کوچک موفق شده اید بنویسید. یا کسانی که در همین شرایط اقتصادی کارآفرینی کرده اند.

 1. حالا می توانید مسئله را کمی بالغانه تر بررسی کنید. بالغ، هماهنگ کننده ی کودک و والد است. در ارتباط با دیگران هم به دنبال مقصر نیست. در جستجوی رابطه برد برد، بی طرفانه تحلیل می کند.

ممکن است در نهایت تصمیمش با تصمیم والد یکی باشد. مثلا شاید به این نتیجه برسد که فلان کلاس با احساسات، روحیات و استعدادها و توانمندی ها و حتی سطح دانش شما سازگار نیست. (البته بعد از این که راه های اصلاح و بهبود را کشف و امتحان کرد) و بهتر است دنبال دوره دیگری بگردید.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

ناامیدی از موفقیت – قسمت اول: نقش والد درون در نابودی رویاها

انتخاب هدف – قسمت اول: توجه به کودک، والد و بالغ درون


ولی در عین حال می داند که اشخاص زیادی هم با همین دوره که برای شما مناسب نبوده موفق شده اند و این ربطی به خوب یا بد بودن شما یا دوره یا آن اشخاص ندارد. صرفا بحث تفاوت هاست. در این حالت بدون احساس منفی نسبت به خودتان، دیگران یا شرایط، آن موقعیت یا آن شخص را ترک می کنید و گزینه های دیگر را در مسیر رسیدن به هدف امتحان می کنید.

برای اطلاعات تکمیلی، می توانید به پیج اینستاگرام من karimi.halimeh  مراجعه نمایید.

مطالب بیشتر

۱ دیدگاه. دیدگاه جدید

 • به نام‌خدایی که همین نزدیکیست
  واقعا از مطالبتون لذت بردم و کلی مطالب جدید یاد گرفتم. براتون بهترینهارو ارزو میکنم.
  مهدیه کاظمی(سلطان انرژی،قهرمان جهان ،سخنران و مشاور انگیزشی ورزشی)

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست