جادوی افزایش تمرکز در کنترل ذهن – قسمت اول: ذهن آماده تغییر

افزایش تمرکز

عضویت در خبرنامه

نقش صبر در موفقیت
صبر و موفقیت – قسمت دوم: نقش صبر در موفقیت
کنترل ذهن
جادوی افزایش تمرکز در کنترل ذهن – قسمت دوم: غلبه بر سردرد

اهمیت افزایش تمرکز در زندگی

می توانیم ادعا کنیم که افزایش تمرکز یکی از نیازهای اساسی جامعه امروزی است؛ زیرا بسیاری از ما به دلیل داشتن مشغله ‌های شغلی و فکری فاقد تمرکز لازم و قدرت تصمیم ‌گیری منطقی در اکثر موقعیت های زندگی روزمره هستیم.

مثلاً به دلیل شیطنت کودک و یا سر و صدای زیادی که تولید می‌ کند از خودمان و از وضعیت موجود احساس نارضایتی کرده و اعتقاد داریم که آرامش ما در خطر قرار می‌گیرد؛ لذا یا به سرکوب این موارد مشغول می ‌شویم و یا این که دیگر در موردش فکر نمی‌ کنیم و به قولی بی ‌خیال می‌شویم.

نبود تمرکز و نداشتن ایده ای خاص در این گونه موارد ممکن است عواقب جبران ‌ناپذیری به دنبال داشته باشد؛ لذا سعی کنیم روش ‌هایی جهت افزایش تمرکز، کنترل افکار و هدایت آن ‌ها به سمتی درست داشته باشیم.

نقش کلمات مثبت و تاکیدی در افزایش تمرکز

یکی از این روش ‌های افزایش تمرکز که می‌ تواند به ‌طور مؤثری به ما کمک کند تا در زندگی روزمره از آن استفاده کنیم و بتوانیم از این مشخصه‌ های فکری و ذهنی در جهت صحیح بهره ‌مند شویم، استفاده از تلقین و جملات و کلمات تأکیدی است.

افزایش تمرکز

البته حتماً لازم نیست که شما دنبال کتاب یا بروشور خاصی در رابطه با این جملات باشید. چون همه ما می ‌توانیم جملاتی به شکل زیر در ذهن خودمان داشته و در طول روز آن ‌ها را مرور کنیم مثلاً:

من آرامم، من به خودم مسلط هستم، من از این که خداوند چنین موهبت‌ هایی به من داده شکرگزارم، من خدا را شاکر هستم، من همیشه به کودکان و نوجوانان عشق می ‌ورزم، کودکان دنیای قشنگی دارند، من کودک درون خودم را دوست دارم، خودم را دوست دارم، من انسان قدرتمندی هستم.

هدف از این بخش، استفاده از این جملات تأکیدی با موضوعات متفاوت و در راستای افزایش تمرکز ماست.

مثلاً اگر در محیطی قرار گرفتید که دارای سر و صدای زیادی است و این سر و صدا شما را آزار می‌دهد یا باید قید ماندن در آن محیط را بزنید و یا با گوشی صداها را پالایش کنید.

البته در محیط ‌های کاری و کارگاهی، خارج شدن از محیط غیر ممکن است، چون بنا بر مسئولیتی که دارید باید حضور داشته باشید.

افزایش تمرکز

البته مقصود ما در این مطلب، این موارد نیست و بیشتر منظورمان جلوگیری از ورود افکار منفی و یا صدای مزاحم به ذهن و فکر ماست که این راهکارها شاید مؤثر نباشد.

لذا سعی بر این داریم تا قدم ‌به ‌قدم پیش برویم و در کنترل افکار و تمرکز ذهن خودمان سکان هدایت را به دست گرفته و زندگی زیباتری برای خود و دنیای خود بسازیم پس بیایید با هم شروع کنیم.

آمادگی اولیه ذهن برای افزایش تمرکز

اولین قدم جهت شروع به فعالیت در این زمینه آماده کردن خود جهت ورود به دنیای جدید است که بایستی مقدمات آن انجام شود؛ زیرا در غیر این صورت نتیجه ای نخواهیم گرفت.

ذهن آماده و پویا که توانایی تمرکز در یک نقطه و هدایت افکار به سمت مورد نظر را داشته باشد، مسلماً نیاز به مراتبی جهت آمادگی دارد.

آمادگی ذهن برای افزایش تمرکز شبیه آمادگی جسم است. یعنی وقتی یک ورزشکار شروع به فعالیت می‌ کند باید قدم‌ به ‌قدم و آهسته به جلو حرکت کند.

در ابتدا شما نمی ‌توانید یک بستر فکری آماده، بدون پرورش آن داشته باشید. لذا با توجه به این نکته و با چند تمرین ساده کار خودمان را در این مرحله شروع کنیم:

تمرین اول: جسد کرخت

برای این که این تمرین به شکل ملموس و قابل انجام باشد می ‌خواهم از حرکتی در ورزش یوگا به نام حالت جسد کمک بگیرم.

افزایش تمرکز

در این روش پس از فعالیت ‌های بدنی فرد حالت خستگی مفرطی در تمام اعضای بدن خود احساس می‌ کند.

سطح صافی روی زمین را انتخاب و اطراف خودتان را خلوت کنید. دستان خود را بالا برده و باز کرده و به‌ صورت طاق ‌باز روی سطح زمین دراز بکشید و به مدت چند دقیقه بدون کوچک ‌ترین حرکتی ساکن بمانید.

تأکید می ‌کنم حتی پاها و گردن، صاف و آرام و بدون حرکت باشند. بعد از چند دقیقه احساس می ‌کنید که به ‌طور تدریجی از نوک انگشتان پاها به سمت بالاتنه در حال کرخت شدن یا بی‌ حس شدن هستید و این بی ‌حس شدن تا نوک انگشتان دست که در بالا قرار دارند گسترش پیدا می‌کند.

این روش یکی از ساده ‌ترین روش‌ های افزایش تمرکز و ریلکس کردن است که چنان آرامش و شادابی به اندام و افکار شما می‌ دهد که می ‌توانید دوباره با انرژی به ادامه کارهایتان بپردازید.

تمرین دوم: خواب در ۳۰ ثانیه

قطعا برای شما هم اتفاق افتاده است که در پایان یک روز سخت‌ کاری نتوانید یک خواب راحت را تجربه کنید و تصاویر کارهای روز و درگیری و مشغله های فراوان یا دیگر موارد شما را آزار ‌دهد و توانایی خوابیدن را در خود پیدا نکنید.

شاید بعد از یک یا دو ساعت تماشای تلویزیون یا خواندن کتاب و یا در مواردی بدتر با یک قرص آرام ‌بخش سعی در آرام کردن خود و خوابیدن داشته باشید؛ اما شما نیاز به یک روش مؤثر و کارآمد دارید.

خواب یکی از مهم‌ ترین ارکان زندگی بشر به شمار می ‌رود. اگر خواب نداشتیم یا استراحتی به این شکل وجود نداشت، دنیا به شکل دیگری برای ما معنی پیدا می‌ کرد.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

آیا تا به حال دچار اختلالات خواب شده اید؟

فواید سحرخیزی و رازهای سلامتی نهفته در آن


لذا با خواب ۳۰ ثانیه ‌ای خواهید توانست به راحتی به خواب آرامی فرو روید.

تمرین سوم: مدیتیشن

امروزه استفاده از روش ‌های افزایش تمرکز و مراقبه، به شکل وسیعی گسترش پیدا کرده و فایل ‌های صوتی و تصویری بسیاری در این مورد موجود است؛ لذا می ‌توانید با مراجعه به سایت ها و منابع موجود نسبت به انجام این موارد اقدام کنید.

 

مطالب بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست