جادوی افزایش تمرکز در کنترل ذهن – قسمت دوم: غلبه بر سردرد

چرا برای کنترل ذهن ، باید ابتدا بر سردرد خود غلبه کنیم؟

با تمرکز و کنترل ذهن می‌ توانیم بسیاری از دردهای جسمی را که عملاً ناشی از وضعیت روحی و روانی ما هستند درمان کنیم، یا بهتر بگویم مسیر حرکت این دردها را منحرف کنیم.

ممکن است در ابتدا کمی غیر واقعی به نظر برسد؛ چون خیلی از سردردها یا کوفتگی‌ ها منشأ برخی از بیماری ‌هایی است که البته موضوع بحث ما در این فصل نیست.

شما حتی با کمبود آب بدن خود نیز به سردرد مبتلا می‌ شوید و ما سعی داریم تا دردهایی که بر اثر مریض شدن روح و روان، به دلیل مشکلات روزمره به وجود می ‌آید را تا حدی تسکین دهیم.

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که اصولاً خیلی از بیماری ‌ها، مطمئناً منشأ روحی و روانی داشته و این کار و این راهکار نمی ‌تواند مؤثر باشد. ولی با فرض این مطلب که نمی‌توان با این روش‌ها بهبودی حاصل کرد، می بایست عملکرد خیلی از علوم حاضر از جمله روانشناسی را زیر سؤال ببریم و عملاً این عقیده را کنار بگذاریم.

کنترل ذهن

اگر شما از این دسته هستید که اصولاً اعتقادی به استفاده از روش‌ های ساده و تلقینی برای کنترل ذهن ندارید، پیشنهاد می ‌کنم ادامه مطلب را رها کنید؛ چون این مباحث با علم به پذیرش ذهن و اعتقاد به قدرت نامحدود آن تنظیم ‌شده است و نگارنده سعی در اجرای برخی اصول اولیه فکری دارد که تاکنون کمتر به آن پرداخته ‌شده است.

کنترل ذهن و رهایی از سردرد با مسکن و انواع قرص ها

برای اکثر شما اتفاق افتاده است که هنگامی که در یکی از شب‌ های شلوغ با خودروی خود در ترافیک رانندگی می ‌کنید، چراغ ‌ها و سر و صدای زیاد ماشین‌ ها به‌ شدت باعث سردرد شما می ‌شود و یا آلودگی هوا باعث سردرد و میگرن در شما می‌ گردد.

به ‌درستی این نوع دردها با مسکن و یک یا دو عدد قرص قابل ‌درمان است؟

دسته‌ای از ما اعتقاد داریم که با یک قرص، می ‌توان کار را یکسره کرد و از ادامه درد جلوگیری کرد.

کنترل ذهن

ولی بهتر است بدانید که این تسکین درد شاید در ۵۰ درصد مواقع درست کار نمی ‌کند و ما با چند قرص نه ‌تنها مشکل کنترل ذهن را حل نمی کنیم، بلکه به ‌مرور زمان به دیگر مشکلات جسمی از جمله زخم معده و سنگ کلیه نیز مبتلا می شویم و عملاً از چاله به چاه می‌ افتیم.

پس چه ‌بهتر که از روش‌ هایی بهره بگیریم که نه‌ تنها باعث صدمه زدن به جسم ما نمی شوند، بلکه با یادگیری این روش ‌های جدید و کم‌ هزینه که باعث تقویت عضلات مغز ما می‌شوند، به جامعه خودمان هم کمک می کنیم و سبب می شود که دانش جمعی خودمان را ارتقاء بدهیم.

یکی از اهداف این مقاله رسیدن به این نکته است که اگر سطح دانش عمومی جامعه بالا برود، مطمئناً از خیلی معضلات و نابسامانی ‌های اجتماعی هم جلوگیری خواهد شد؛ لذا در این بخش با این بینش پیش می ‌رویم که می ‌خواهیم از نیروی تمرکز فکر و کنترل ذهن استفاده کنیم و سردرد و کوفتگی ناشی از کار و مشغله روزانه را از بین ببریم.

اگر آماده هستید شروع کنیم:

تمرین کنترل ذهن

ابتدا باید در یک صندلی یا کاناپه راحت قرار بگیرید. سعی کنید اطرافتان خلوت باشد و سر و صدایی نباشد.

سپس بدن خودتان را کاملاً آزاد و شل کنید. اگر در ناحیه سر احساس گرفتگی یا درد می ‌کنید با دو انگشت نشانه راست ‌روی شقیقه راست و انگشت نشانه چپ‌ روی شقیقه چپ به مدت ۱۰ دقیقه به ‌آرامی فشار دهید.

کنترل ذهن

البته در حین این ۱۰ دقیقه باید جملات تأکید مثبت به زبان بیاورید و حتی ‌الامکان هم با صدای بلند باشد. به شکلی که درون شما و داخلی ‌ترین اعماق ذهن و فکر شما، صدایتان را بشنود.

برای مثال می توانید این جملات را بر زبان بیاورید:

روح و جسم من شاداب است و در بهترین وضعیت ممکن قرار دارد.

حتی ‌الامکان از به کار بردن کلمات و جملاتی که مفهوم متضاد و یا منفی دارند، با هدف کنترل ذهن خود پرهیز کنید. مثلاً نگویید: من درد خودم را کنترل می‌کنم، من بر جسم و اندامم کنترل دارم و آن ‌ها را به بهترین شکل ممکن هدایت می‌کنم.

شرایط تمرین کنترل ذهن

نکته ‌ای که اینجا بایستی برایتان توضیح بدهم و لازم است حتماً رعایت شود این است که این تمرینات وقتی نتیجه‌ بخش و مفید خواهد بود که:

  • از ورود هر گونه افکار و ذهنیات منفی به مغز خود جلوگیری نمایید. یعنی در هنگام تمرکز و تکرار کلمات تأکیدی ذهن خودتان را پالایش نمایید یا به‌ عبارتی ‌دیگر به هیچ موضوعی دیگری فکر نکنید. فقط و فقط به عبارات تأکیدی مثبت فکر کنید تا نتیجه دلخواه به دست بیاید.

اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

جادوی افزایش تمرکز در کنترل ذهن – قسمت اول: ذهن آماده تغییر

بیوریتم و نوسانات سطوح انرژی در بدن ما


  • چشم‌ ها کاملاً بسته باشند و در محیطی مناسب و دارای آرامش مانند اتاق‌ خواب قرار بگیرید. حتی‌ الامکان قبل از شروع تمرین دو لیوان آب بنوشید.
  • معمولاً این تمرین برای کنترل ذهن مؤثر است، ولی یادتان باشد که به ‌هیچ ‌عنوان نبایستی به خود درد یا منشأ آن فکر کنید. چون یادآوری، باعث خراب شدن تمرکز شما و از بین رفتن اثرات شفابخش آن خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

محصولات مرتبط

فهرست