با شناخت الگوی خواب کودک ، دیگر نگران خواباندن کودکتان نباشید

خواب کودک

عضویت در خبرنامه

محصولات

نظردانشمندان در مورد خواب کودک چیست؟

خواب کودک یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌‌های فکری خانواده‌ها محسوب می‌شود، مقدار خواب یکی از این دغدغه هاست که مقایسۀ آن با دیگر بچه‌ها به این نگرانی دامن میزند.

دانشمندان سوئیسی با تحقیق روی ۳۰۵ کودک ۱ تا ۱۰ ساله به این نتیجه رسیدند که کودکان از نظر مقدار خواب شبانه با هم تفاوت عمده‌ای دارند و اگر کودکی کم‌خواب یا پرخواب باشد در سراسر کودکی به همان شکل باقی خواهد ماند.

این عادت بعد از ۱۰ سالگی نیز ادامه پیدا می کند. ساختار بیولوژیکی (زیستی) کودک، در تعیین مقدار خواب نقش مهمی ایفا می‌کند و میزان خواب طبیعی در کودکان متفاوت است. والدین باید ساعت مناسبِ خواب و مقدارِ خوابِ مورد نیازِ کودکِ خود را تشخیص دهند و به هر طریقی، مثلا با سعی و خطا، یا هر روش دیگری این میزان را بدست آورند.

اگر کودک صبح زود نمی‌تواند بیدار شود شاید شب دیر خوابیده و بایستی زودتر بخواب برود یا اگر در طول روز بی‌حوصله و خواب‌آلود است، مقدار خواب او کم بوده و بایستی آن را افزایش داد. محققین در این زمینه به یاری خانواده‌ها شتافته اند و آنها را تنها نگذاشته‌اند و بر حسب سن کودک مقادیر مختلفی را برای خواب کودک تعیین کرده‌اند.

کودک ما در هر سنی به چند ساعت خواب در روز نیاز دارد

۱ تا ۴ هفتگی:

نوزادان، بین ۱۵ تا ۱۸ ساعت در روز می‌خوابند البته در دوره‌های ۳ الی ۴ ساعتی. نوزادان نارس به خواب بیشتری نسبت به نورادان ترم (رسیده) نیاز دارند و نوزادانی که کولیک (شکم درد) دارند خواب کمتری را می‌گذرانند. با توجه به اینکه، ریتم سیرکارین (ساعت بیولوژیک درونی) نوزادان شکل نگرفته است خواب آنها به چرخۀ روز و شب مربوط نمی‌شود، در این دوران خواب کودک منظم نیست.

۵ تا ۸ هفتگی:

در این سن الگوی خواب منظم‌تر می شود. طولانی‌ترین دورۀ خواب در این سن حدود ۴ تا ۶ ساعت است که بیشتر، بعد از ظهر است دراین دوران کودک شروع به خندیدن می‌کند.

اگر سعی کنیم تا بچه رابیشتر بیدار نگه داریم تا خسته شود و راحت تر به خواب برود نتیجۀ عکس می‌گیریم.

خواب کودک

۳ تا ۴ ماهگی:

در این دوران چرخۀ خواب کودک منظم ‌تر از قبل می‌شود، اما هنوز به پایداری کامل نرسیده و نمی‌توان برای کودک برنامه خواب در نظر گرفت. کودک در این سن تمایل بیشتری به بازی دارد و سه چهارم خواب در شب است و روزها با سه بار چرت زدن سپری می‌شود.

۴ تا ۶ ماهگی:

در این دوران باید الگوی مناسب خواب در کودک را نهادینه بکنید و متوجه باشید تا برنامه خودتان را با وضعیتِ خوابیدن کودکتان تنظیم کنید و اگر شما تا دیر وقت بیدارمی مانید، کودکِ شما نباید تا دیروقت بیدار باشد چون بی خوابی به اندازه سوءتغذیه مضر و خطرناک است.

کودکان ۶ ماهه:

خواب کودک در این سن، شامل ۲ تا ۳ چرت می شود که معمولاً اولین چرتِ آنها حدودِ ۹ صبح است و یکساعت طول خواهد کشید. چرت بعدی ساعت ۱۲ ظهر است که ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد و چرت عصرگاهی بین ۳ تا ۵ بعد از ظهر است. محققان توصیه می‌کنند هیچ گاه نگذارید کودک بعد از ۳ بعد از ظهر بخوابد، در عوض شب او را زودتر بخوابانید.

۶ تا ۱۲ ماهگی:

خواب کودک ۶ تا ۱۲ ماهه، بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت در شب بوده و ۲ بار در روز چرت می‌زند و دیگر به شیر خوردن شبانگاهی نیاز ندارد. در این دوران اگر بخواهید کودک را خیلی زود بخوابانید ممکن است مقاومت کند و دیرتر به خواب رود ضمن اینکه هنگام خوابیدن بد قلقی می‌کند و سر و صدای زیادی راه می‌اندازد و لذا باید در این مورد احتیاط کرد تا کودک به اختلالات خواب دچار نشود.

همچنین به بهانه داشتن خواب ِخوب شبانه چرت کودک را حذف نکنید. چون کودک خسته‌تر شده و تا صبح چندین بار بیدار می‌شود.

خواب کودک

۱ تا ۳ سالگی:

این کودکان، معمولاً بین ۷ تا ۹ ساعت در شب می‌خوابند و اکثر بچه‌های ۲۶ تا ۳۶ ماهه فقط یکبار به چرت روزانه احتیاج دارند که بین ۵/۱ تا ۳ ساعت متغیر است برای این کودکان بهتر است ساعت خواب شبانه و چرت آنها منظم باشد اما برای تنظیم خواب او در این سن خیلی سخت‌گیری نکنید.

۳ تا ۶ سالگی:

کودکان در این سن باید ساعت ۹ شب به رختخواب بروند و معمولاً ساعت ۶ الی ۸ صبح بیدار شوند. اکثر کودکان تا سن ۳ سالگی هنوز چرت روزانه دارند ولی تا سن ۵ سالگی این چرت کوتاه و یا حذف می‌شود. در این دوران هم لازم است به خواب کودک توجه داشت.

مهد کودک‌ها یا کلاس‌های ورزشی و…گاهی باعث حذفِ چرت عصرگاهی می‌شود. در این صورت باید برنامه خواب شبانۀ بچه را تغییر دهید.چون کم خوابی باعث بروز مشکلات رفتاری مثل حالت تهاجمی، تدافعی، عدم پذیرشِ شرایط، رفتار متضاد و مخالف و گاهی بیش‌فعالی می‌شود.

خواب کودک

۷ تا ۱۲ سالگی:

با توجه به شروع سن مدرسه خواب بچه ها بین ساعت ۸ تا ۱۰ شب تنظیم می‌شود و مقدار خواب در طی شبانه‌روز بین ۹ تا ۱۲ ساعت متغیر خواهد بود اهمیت مقدار خواب در این سنین قابل توجه است چون کم‌خوابی باعث خواب‌آلودگی و افت تحصیلی کودک خواهد شد.

الگوی مناسب خواب کودک

توجه به الگوی مناسب خواب ضامن رشد سالم کودک است. همان طور که دیدید نیاز به خواب در سنین مختلف و بر اساس فیزیولوژی هر کودک با سایر کودکان متفاوت است.

بنابراین مادر باید در برنامۀ خواب کودکش دقیق باشد. کافی است فکر کنید که چند شب بی خوابی یا نداشتن خواب کافی چه آسیبی به سلامتی یک فرد بالغ وارد می کند.آن وقت متوجه می شوید که ساعات کوتاه و نا کافی خواب با مغز ِ طفلِ در حالِ رشد چه می کند.

خواب در کودکان دارای نقش مهمی در سلامت مغزی، جسمی و روحی آنها می باشد بعضی از مادران با این تصور که اگر کودک در روز نخوابد، شب بهتر خواهد خوابید مانع خواب روزانۀ او می شوند.

در این مقاله با ساعات مورد نیاز خواب برای کودکان در هر سنی آشنا شدید. با بکار بستن آن ها رشد سالمی را برای کودک خود تضمین کنید.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

آیا تا به حال دچار اختلالات خواب شده اید؟

با این تکنیک های ساده از بیماری های قلبی دور بمانید


 

نظریه تحلیل رفتار متقابل
بدون شناخت نظریه تحلیل رفتار متقابل ، وارد هیچ رابطه‌ای نشوید!
رشد درونی
آیا تو یک انسان بهشتی هستی؟

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست