۵ تکنیک قدرتمند برای ارائه یک سخنرانی انگیزشی فوق العاده اثرگذار

سخنرانی انگیزشی

عضویت در خبرنامه

بی خوابی کودک
چطور بی خوابی کودک را کنترل کنیم؟
فروش هوشمند
معجزه فروش هوشمند در رشد انفجاری کسب و کار

چگونه یک سخنرانی انگیزشی اثرگذار داشته باشیم؟

در اکثر گفتگوهایم با شما در سایر مقالات، اول از همه به این مطلب اشاره می کنم که مسئولیت اصلی یک معلم، سخنران و هر گوینده ای در ارائه یک سخنرانی انگیزشی ساده گفتن مطالب پیچیده است.

این تکنیک از پایه های بسیار مهم، برای هر نوع سخنرانی و تدریس از جمله سخنرانی انگیزشی است. مثل نمک که در اغلب غذاها به کار می رود!

فرقی ندارد که شغلتان چیست. در تمامی مشاغل و موقعیت های اجتماعی که باشیم، گاها نیاز داریم تا به اطرافیان خود انگیزه و انرژی بدهیم تا کارشان را به نحو احسن انجام دهند. سخنرانی انگیزشی با دیگر سخنرانی ها متفاوت است و خصوصیات خودش را دارد. در ادامه به تکنیک های بسیار مهم و تجربیاتم در این زمینه اشاره می کنم.

تکنیک اول: شروع سخنرانی انگیزشی

در اکثر کلاس ها، هر موقع تدریسم را با یک سخنرانی انگیزشی شروع می کنم، شاهد شور و اشتیاق دانشجویانم هستم و در پایان جلسه پر انرژی هستند و با سطح یادگیری بالاتری کلاس را ترک می کنند.

این اولین تکنیک است!

سخنرانی انگیزشی

شروع صحبت های شما به عنوان یک فرد انگیزه دهنده، باید پر انرژی و با حرارت باشد. اگر در این زمینه سوالی داشتید حتما در قسمت ارسال نظرات برایم بفرستید تا پاسخگویتان باشم. برای اینکار می توانید از خلاصه داستان یک کارآفرین یا کلیپ کوتاه و پر هیجانی استفاده کنید.

سخنرانی انگیزشی چیست؟

شاید شما هم به یک سخنرانی دعوت شده باشید، آن هم از نوع کسل کننده. اصلی ترین هدف یک سخنرانی انگیزشی این است که دیدگاه فرد را نسبت به توانایی ها و شرایطش تغییر می دهد، او را به اقدام و حرکت در می آورد و فراوانی های اطرافش را یادآور می شود.

تکنیک دوم: همین الان!

اکثر کسانی که در کلاس هستند، یک سری کارهای عقب افتاده دارند، ایده های خوبی دارند و منتظرند شرایط خوب پیش بیاید. همیشه به آنها یادآور می شوم که:

شرایط خوب فقط همین الان است! همین الان باید برای کاری که می خواهید انجام دهید، حرکت کنید.

این تکنیک دوم است. افراد را متوجه زمان حال کنید. گذشته و آینده در اکثر مواقع انگیزه خوار هستند. چرا؟! به این دلیل که متاسفانه ما انسان ها از گذشته، اکثر تلخی ها و شکست هایمان را به یاد می آوریم. در مورد آینده نیز اغلب ترس و واهمه داریم. تنها سرمایه ای که داریم و نقد است زمان حال می باشد.

در سخنرانی انگیزشی حتما روی زمان حال تاکید بیشتری داشته باشید. مخاطب خود را دعوت به اقدام کنید؛ یعنی از او بخواهید همین الان کارهای کوچکی برای خواسته اش انجام دهد. مانند یادداشت کردن کارهای فردا و یا یک تماس تلفنی و یا جستجوی یک متن در گوگل!

اگر بتوانید انگیزه یک فرد را به عمل تبدیل کنید آن وقت سخنرانی انگیزشی شما مفید و موثر است.

سخنرانی انگیزشی

در سخنرانی انگیزشی چه بگوییم؟

یک سخنرانی انگیزشی می تواند موضوعات مختلف در زمینه های گوناگون علمی و تجربی، داشته باشد؛ مانند کسب و کار، مذاکره، موفقیت شغلی، موفقیت فردی، بازرگانی، فروش، خودشناسی و یا بحث های روانشناسی. حتی پیچیده ترین مسائل علمی را می توان با شوق و اشتیاق بالایی ارائه داد تا از خستگی و بی حوصلگی مخاطب کاسته شود.

تکنیک سوم: طبق خواست مخاطب!

حتما مخاطب خود را بشناسید! قبل از سخنرانی باید اطلاعاتی از نیازها، سلیقه و عادت های مخاطب داشته باشید. برای جمع آوری این اطلاعات، بهترین ابزار یک پرسشنامه کوتاه و شفاف است. در تکنیک های بعدی به موارد و خصوصیاتی اشاره شده است که با رعایت آنها موفق تر خواهید شد.

بالا نگه داشتن سطح انرژی مخاطب، در سخنرانی انگیزشی یک الزام است!

واقعیت این است که زندگی پیچیده و پر سرعت امروز، اشتیاق درونی را از مردم گرفته است.

در محیط تحصیل، خانه و اجتماع چیزهای بسیار ارزشمندی یاد می گیریم، اما چند تکه مهم پازل در بیرون از این ها وجود دارد.

مثلا چگونه اکثر اوقات، انرژی خود را در اوج نگه داریم؟ یا چگونه با مسائل تلخ زندگیمان روبرو شده و بر آنها پیروز شویم؟ چگونه با شکست هایمان کنار بیاییم؟ انسان ها نیاز دارند تا این مهارت ها را بیاموزند. در سخنرانی انگیزشی ، بیشتر راجع به این موارد صحبت کنید.

تکنیک چهارم: اما نه به روال قدیمی مدارس!

اگر می خواهید انگیزه بخش باشید و یک سخنرانی انگیزشی بی نظیر داشته باشید، باید بتوانید سطح انرژی مخاطب را بالا نگه دارید. باید بتوانید مخاطب را از خستگی و بی حوصلگی نجات دهید.

در اکثر دوره هایم اتفاقات جالبی رخ می دهد. چون تصمیم گرفته ام همزمان با تدریس مطالب علمی، سطح انرژی دوستان را بالا نگه دارم. می خواهید بدانید تفاوت چیست؟ من قالب های خشک و رسمی کلاس و جلسه سخنرانی را در هم می شکنم.

از خودتان بپرسید: اصلا چه کسی گفته است که صحبت هایتان باید جدی و رسمی باشد؟

من سر کلاس، خودم هستم. شما هم می توانید این چنین کنید. دوستان حاضر در کلاسم را به عنوان یک دوست می بینم نه شاگرد. این گونه بهتر می توانم با آنها وارد رابطه صمیمی استاد و شاگردی بشوم و این ارتباط دو طرفه، لازمه یک تدریس و سخنرانی انگیزشی است.

سخنرانی انگیزشی

از بودن با مردم و سهیم شدن تجربیاتم در کلاس، خوشحالم و این خوشحالی را با لبخندی بر لب و با ادای جملاتی پر انرژی و مثبت، به آنها تقدیم می کنم. شاگردانم را از صمیم قلب دوست دارم؛ به این دلیل که آنها برای آموزش اهمیت قائلند و انسان هایی هستند که می خواهند رشد کنند و این واقعا مرا به وجد می آورد.

از فیلم های انگیزشی استفاده کنید. از آهنگ های مثبت که شوق زندگی و تلاش را تداعی می کنند. افراد را متوجه جنبه های مثبتشان کنید و از توانایی های افراد مثال هایی بخواهید.

واقعا بی نظیر است و دوستان حاضر اظهار می کنند که مطالب را به طرز عجیبی درست و کامل یاد گرفته اند و این برای من تجربه بسیار شیرینی است.

ریتا اتکینسون در کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد می نویسد:

تحقیقات اثبات کرده اند افراد در زمان شادی بیشتر قابلیت یادگیری دارند.

سخنرانی انگیزشی چه فرقی با دیگر سخنرانی ها دارد؟

تفاوت آشکاری که بین سخنرانی انگیزشی و سایر سخنرانی ها وجود دارد، الهام بخش بودن آن است. در اکثر سخنرانی ها، یک نفر سخنرانی می کند و دیگران گوش می کنند اما در سخنرانی انگیزشی هم سخنران و هم مخاطب هر دو در جریان اتفاقات کلاس سهیم هستند.

تکنیک پنجم: ترغیب کنید

اغلب، زمانی شما برای انجام کاری دست به اقدام می زنید که ترغیب شوید؛ درست است؟ در سخنرانی انگیزشی، مخاطب باید برای انجام کارهایش ترغیب شود.

همه ما در اکثر موارد، نیاز به نیرویی داریم که ما را به سمت جلو سوق دهد. مسئولیت اصلی یک سخنران انگیزشی، دادن آگاهی، انگیزه و امید برای افراد است. واقعا همه ما در هر سن و موقعیتی که باشیم گاها کم می آوریم و افت انگیزه داریم. این واقعیتی گریزناپذیر است.

سخنرانی انگیزشی

برای ترغیب مخاطب می توانید از او بخواهید آرزوها و اهدافش را بنویسد. باورتان نمی شود اما اغلب افراد اصلا نمی دانند چه می خواهند! وقتی از آنها می خواهم بنویسند، دستشان روی کاغذ خشک می شود و این برای من ناراحت کننده است؛ اما هیچ وقت تسلیم نشوید.

به آنها می گویم خیلی خب، اگر نمی دانید چه می خواهید؛ حالا بنویسید که چه نمی خواهید! اینگونه سریع تر به جواب می رسید که چه چیزی را می خواهید و همه این تکنیک را دوست دارند و راحت تر می توانند خواسته هایشان را پیدا کنند.

شما هم همین حالا امتحان کنید. اول بگویید چه نمی خواهید. نقطه مقابلش می شود آن چیزی که می خواهید. شما بی نظیرید.

مخاطب را متوجه داشته ها و توانایی هایش کنید. از او بخواهید راه های رسیدن به اهدافش را بنویسد. برای اقدامات کوچک و بزرگش نقشه راه و برنامه تعیین کند. در مقالات بعدی ام حتما در رابطه با این موارد صحبت می کنم.

چه کسانی می توانند سخنرانی انگیزشی انجام دهند؟

وقتی از دوستان حاضر در جلسه می پرسم که چرا به خواسته هایتان نمی رسید؟ پاسخ های گوناگونی می دهند که یک وجه مشترک را به وضوح در آنها می بینم. و آن کمبود انگیزه و اشتیاق به معنای واقعی است، که باعث درجا زدن خیلی ها می شود.

در سخنرانی انگیزشی می توان جای خالی شور و شوق را به راحتی پر کرد. اگر می خواهید یک سخنران انگیزشی شوید باید قدرت و توانایی این را داشته باشید که قبل از هر چیز به مخاطبتان امید دهید.

شما زمانی می توانید چیزی را به فردی ببخشید، که خودتان، آن را به اندازه کافی داشته باشید.

سخنرانی انگیزشی

یک سخنران انگیزشی در درجه اول باید فردی فعال، امیدوار، دارای نظم شخصی، با روحیه و انرژی مثبت باشد و نیز فن بیان قوی داشته باشد. ما در آموزش هایمان قسمتی را برای برآورده شدن این موارد طراحی کرده ایم.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

اصول سخنرانی موثر را بدانید تا در هر جمعی ستاره شوید

ثروتی به نام فن بیان که ازش غافلی


بسیاری از دوستان حاضر در دوره های آموزشی، سوال می کنند که آیا فقط افراد برونگرا می توانند سخنران انگیزشی شوند؟ جواب من خیر است.

گویا برونگرا و درونگرا بودن افراد، درست تعریف نشده است. درست است افراد برونگرا بیشتر اجتماعی هستند؛ اما افراد درونگرا نیز به راحتی با کسب مهارت سخنرانی و ایجاد عادت های مثبت در خود، می توانند سخنرانی انگیزشی خوبی داشته باشند.

بسیار خوشحال و خرسندم که از طریق اینترنت و این مطالب می توانم با شما گفتگو کنم. حتما از طریق ارسال دیدگاه سوالات خود را مطرح کنید تا بتوانم پاسخگوی شما عزیزان باشم.

مطالب بیشتر

۲ دیدگاه. دیدگاه جدید

  • به نام خدایی که همین نزدیکیست
    سلام خانم احمدی عزیز ممنون از مطالب عالی و اطلاعات جامع که به ما دادین بهتون افتخار میکنم و روز مادر و بهتون تبریک میگم و از خدای خوبیها براتون بهترینهارو آرزو میکنم.
    مهدیه کاظمی(سلطان انرژی،قهرمان جهان،سخنران و مشاور انگیزشی ورزشی)

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست