ثروتی به نام فن بیان که ازش غافلی

فن بیان

عضویت در خبرنامه

محصولات

رشد درونی
آیا تو یک انسان بهشتی هستی؟
اصول سخنرانی موثر
اصول سخنرانی موثر را بدانید تا در هر جمعی ستاره شوید

تمرینات عملی فن بیان ، کلید موفقیت شما در کار و زندگی

در هر شغل و موقعیتی که باشید داشتن فن بیان قوی می تواند شما را از همکاران و رقبایتان جلو بیاندازد.

فن بیان یک ثروت است و خبر خوش اینکه، این ثروت ارثی نیست. یعنی همه ما می توانیم با انجام کارهای کوچک، این مهارت را به دست بیاوریم. در طی تدریس هایم همیشه سعی می کنم مطالب سخت را به زبانی ساده آموزش دهم. این اولین تکنیک داشتن یک فن بیان قوی هست. یعنی شما باید مطالب سنگین و پیچیده را به زبانی ساده و قابل فهم بگویید.

ژان ژاک روسو می گوید: سخن باید به گونه ای گفت که همگان بفهمند. هم طفل دبستانی هم پیر روحانی.

تمرینات فن بیان کاملا آسان و قابل اجراست. این کار زمان خیلی زیادی نخواهد برد.

هر موقعیتی را که می خواهید تصور کنید؛ اگر دهان خود را باز نکنید نمی توانید به خوبی منظورتان را برسانید. شاید با زبان اشاره بتوانید تا حدودی مقصودتان را بفهمانید اما با صحبت کردن، خیلی راحت تر می توانید ارتباط برقرار کنید.

حال فکر کنید اگر بتوانید با نفوذ بیشتری صحبت کنید چه؟ باور کنید اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

آیا این آرزوی هر فردی نیست که بتواند به خواسته هایش برسد و در ذهن اطرافیانش نفوذ کند؟ به نظر شما چه راهی بهتر و آسانتر از داشتن قدرت فن بیان؟

اگر واقعا دلتان می خواهد تکنیک های قدرتمندتری را یاد بگیرید خوشحال می شوم با من همراه شوید تا تجربه چند ساله ام را تقدیمتان کنم.

مهمترین تمرین فن بیان: زمانی که تدریس می کنم، یک شنونده هستم، نه یک گوینده..!

تعجب نکنید اگر بگویم یک گوینده ماهر، ابتدا یک شنونده خوب است. بنظر شما چرا؟

اکثر ما به اشتباه فکر می کنیم وقتی می خواهیم فن بیان قوی داشته باشیم حتما باید خیلی عالی صحبت کنیم. بله این درست است اما یک سخنران ماهر باید همزمان با گوش دادن، خوب بشنود! یعنی چه؟

شاید برایتان پیش آمده وقتی کسی صحبت می کند شما در ذهن خود پرسه می زنید و دنبال جواب می گردید. باید بگویم این درست نیست.

سقراط می گوید: چون با تو سخن گویند اول بشنو، بعد بیندیش و بعد تصمیم بگیر.

زمانی که دانشجویانم از من سوالی می پرسند فقط و فقط شش دانگ به آنها گوش می دهم تا ابتدا ببینم واقعا چه می گویند و مشکلشان چیست. به این ترتیب خیلی بهتر می تواند کمکشان کنم تا مسئله برایشان روشن شود.

فن بیان

یکی از تمرین های عالی فن بیان، تمرین شنونده خوب بودن است. حتما این تمرین را انجام دهید به این صورت که در جمعی قرار بگیرید، ابتدا از ذهن خود بیرون بیایید؛ سوالی بپرسید و ببینید واقعا طرف مقابل چه می گوید. این تمرین به شما کمک می کند تا از همه زوایای صحبت طرف مقابلتان به خوبی مطلع شوید و فقط در افکار خود غوطه ور نمانید؛ و جالب اینجاست که بهتر می توانید پاسخ مناسب را پیدا کنید. تمرین بعدی دقیقا مکمل همین تمرین است.

تمرین «بازگو کردن» در فن بیان: چرا دانشجویانم سر کلاس احساس خوبی دارند؟

فن بیان اتفاقی هست که بین دو یا چندین نفر می افتد و یک گفتگوی دو سویه بین گوینده و مخاطب/مخاطبان است. به این ترتیب به وجود آمدن ارتباط دو طرفه، یک ضرورت است. راه های آسانی وجود دارد تا بتوانیم این ارتباط را بسازیم. تکنیک بازگو کردن، یکی از این راه هاست که به ما کمک می کند تا ارتباط خوبی با فرد مقابلمان داشته باشیم.

زمانی که من به دانشجویانم گوش می دهم و حرفهایش را کاملا می شنوم، دانشجوی من، احساس خوبی دارد چون می داند که من او را درک می کنم؛ و اما این اتفاق چگونه می افتد؟

وقتی او شروع به صحبت می کند من او را می شنوم قسمتی از حرفهایش که تمام شد و می خواهم نکته ای را به او بگویم، ابتدا خلاصه ای از حرفهایش را به او بازگو می کنم؛ می گویم بله شما فرمودین که فلان چیز فلان است و…

او دقیقا در همین مرحله می فهمد که من چقدر او را شنیده ام و از اینکه او را شنیده ام واقعا احساس خوبی دارد. بدین ترتیب یک ارتباط دو سویه خوب ایجاد می شود و طرف مقابل، بیشتر دوست دارد که مرا بشنود.

اول می شنوم تا شنیده شوم. سولماز احمدی

برای داشتن فن بیان قوی، کافیست این تکنیک های ساده را تمرین کنید. ما در کلاس های هوش کلامی این تمرینات را به صورت بازی انجام می دهیم و نتایج خوبی می گیریم.

وقتی در حال حرف زدن یا سخنرانی هستید به سوالات مخاطبتان گوش دهید و آن را برایش بازگو کنید. حتی می توانید سوال مخاطب را از سایر حاضرین بپرسید و آنها را وارد ارتباطتان کنید. به این ترتیب اکثریت به سخنان شما و آنچه در جلسه اتفاق می افتد گوش خواهند داد. آیا این همان چیزی نیست که می خواهید؟ پس با من ادامه دهید.

تمرین «همراه شدن با مخاطب»: چکار کنیم که به ما گوش بدهند؟

تکنیک بسیار ساده بعدی «همراه شدن با مخاطب» است. این تکنیک نه تنها فن بیان شما را تقویت می کند بلکه بر جذابیت شما هم می افزاید.

وقتی مطلب جدیدی را تدریس می کنم که برای دانشجویانم تازگی دارد، برخی استقبال می کنند و برخی هم به سختی آن را قبول می کنند و سوالی برایشان پیش می آید. خوب یادم است یک روز مطلبی را آموزش می دادم، یکی از دانشجویانم بلند شد و شدیدا اعتراض کرد که این مطلب را قبول ندارد.

فکر می کنید واکنش من چه بود؟ عصبانی شدم؟ نه (لبخند) خب او هم افکار و باورهای خودش را دارد؛ من به عنوان یک گوینده و معلم، باید او را متقاعد می کردم.

از تکنیک «همراه شدن با مخاطب» استفاده کردم. صمیمانه به حرفهایش گوش دادم و گفتم بله بله شما درست می فرمایید، بعد دوباره همان مطلب تدریس شده را برایش تکرار کردم و خواستم آن را تکمیل تر کند! او دقیقا مطالب گفته شده را بازگو کرد و آنها را تصدیق کرد و من دوباره گفتم بله بله شما درست می فرمایید.

فن بیان

اینجا چه اتفاقی افتاد؟ اگر من با اعتراض او، برخورد شدیدی داشتم آیا می توانستم متقاعدش کنم؟ مسلما نه. من ابتدا او را تأیید کردم و سپس مطلب جدید را برایش گفتم و جالب اینجاست که او خودش هم آن را تصدیق کرد.

مارک تواین می گوید: یک گفتار درست، ابزاری توانمند است.

ما به عنوان گوینده و سخنران باید دل مخاطبمان را فتح کنیم تا به ما گوش دهد. با این تکنیک می توانید مخاطب را با خود همراه کنید. او به سخنان شما گوش خواهد داد و شما را تحسین خواهد کرد؛ و این یعنی داشتن فن بیان نافذ.

 


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

هوش کلامی خود را تقویت کنید تا ارتباطات شما قوی تر شود

خوب صحبت کردن ، کلید جذب دیگران در رابطه


منابع

  • آیین سخنرانی اثر دیل کارنگی
  • هنر بیان اثر برایان تریسی
  • فن بیان اثر دکتر احمد حلت
  • چگونه فوق العاده صحبت کنیم اثر محمد پیام بهرام پور

مطالب بیشتر

۱۰ دیدگاه. دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست