اصول سخنرانی موثر را بدانید تا در هر جمعی ستاره شوید

اصول سخنرانی موثر

عضویت در خبرنامه

محصولات

فن بیان
ثروتی به نام فن بیان که ازش غافلی
بی خوابی کودک
چطور بی خوابی کودک را کنترل کنیم؟

موفقیت در جلسات کاری و خانوادگی، با دانستن اصول سخنرانی موثر

بعضی ها فکر می کنند یاد گرفتن اصول سخنرانی موثر مثل شکستن شاخ غول است! اجازه دهید به عنوان یک معلم فن بیان بگویم که این چنین نیست.

تصور کنید در یک جمع دوستانه یا جلسه کاری ۱۵ نفره هستید؛ از شما می خواهند در مورد یک موقعیت یا ایده جدیدی سخنرانی کنید و نظرتان را بگویید. دست بر قضا نظر شما تعیین کننده و مهم است. سکوت همه اتاق را فرا گرفته و همه منتظرند تا شما به بهترین شکل ممکن سخنرانی خود را شروع کنید.

گاهی اوقات دانشجویانم سر کلاس، مطالب خوبی آماده می کنند فقط نیاز است که مواردی را رعایت کنند تا به مرور تبدیل به یک سخنران حرفه ای شوند. با خواندن و انجام دادن تکنیک ها و اصول سخنرانی موثر ، می توانید به راحتی در جمع بدرخشید.

اگر فرض کنیم شما کاملا راحت و با اعتماد بنفس می خواهید حرف بزنید و نظرتان را به حاضرین بگویید؛ حتی در این صورت هم، باید یک سری قوانین را رعایت کنید تا بتوانید یک سخنرانی موثر و مفید داشته باشید.

اصول سخنرانی موثر

سخنرانی کردن فقط پشت تریبون و میکروفون رفتن نیست!

همین الان اگر در جمعی هستید و صحبت می کنید این هم نوعی سخنرانی است.

حکیم ارد بزرگ می گوید: آنکه درست سخن نمی گوید داناترین هم که باشد همگان نادانش می پندارند.

مهمترین کاری که برای یاد گیری اصول سخنرانی موثر باید انجام دهید به این قرار است:

اگر هنگام سخنرانی، یک فرد نمی تواند به راحتی در مورد موضوع خاصی صحبت کند و حرف کم می آورد؛ احتمالا به آن موضوع احاطه ندارد!

پس اگر می خواهید به شما گوش دهند و به نتیجه برسید، حتما موضوعی را برای سخنرانی و صحبت انتخاب کنید که در موردش اطلاعات دارید. زمانی که با دانشجویان تمرین عملی داریم، می گویم برای جلسه بعدی یک موضوع انتخاب کنید و در موردش ۵ دقیقه صحبت کنید. برخی از دانشجویان فکر می کنند که باید موضوع خیلی مهم و به روزی را انتخاب کنند تا سخنرانی آنها قابل قبول باشد؛ در حالیکه اصلا اینطور نیست.

جین وبستر می گوید: انسان وقتی در مورد موضوعی که از آن آگاهی دارد سخن بگوید، می تواند سخن خود را به دیگران بقبولاند و موثر واقع شود.

شما باید با توجه به دانش خودتان و علاقه ای که دارید موضوع را انتخاب کنید؛ این اولین اصول سخنرانی موثر است. اگر موضوع از سوی فرد یا سازمانی دیگر برای شما انتخاب می شود حتما باید در موردش مطالعه کنید. در غیر این صورت خیلی ساده بگویید که به زمان احتیاج دارید و یا این موضوع از تخصص من خارج است. بهتر است در موردش صحبت نکنید تا اینکه صحبت کنید و همه چیز خراب شود!

من هم با نظر دیل کارنگی (نویسنده و سخنران بزرگ امریکایی) موافقم که می گوید:

وارد موضوعاتی نشوید که در موردش اطلاعات و تخصصی ندارید.

در قسمت بعدی یک فرمول خیلی ساده برایتان آورده ام تا با استفاده از آن بتوانید به حرفهایتان انسجام دهید.

سخنرانی بی سر و ته!

برای اینکه توجه مخاطب را جلب کنید و با انسجام حرف بزنید این فرمول طلایی جانتان را نجات می دهد. حال فرض می کنیم موضوعتان را با موفقیت انتخاب کردید و می خواهید شروع به صحبت کنید اما نمی دانید از کجا شروع کنید.

دومین اصول سخنرانی موثر می گوید: هر سخنرانی از سه بخش اصلی تشکیل شده است هر کدام از این سه بخش ویژگیهای خودش را دارد. حرفهای شما باید منظم و به ترتیب باشد. برای همین باید آنها را به سه قسمت مقدمه، بدنه و پایان، بخش بندی کنید.

خواجه نظام الملک می گوید: باید به قاعده سخن بگویید تا شنونده مطالب را درک کند.

یک روز سر تمرین بودیم که نوبت به آقای محترمی در کلاسم رسید. ایشان موضوع بسیار جذابی را انتخاب کرده بودند جلو آمده و سخنرانی شان را ایراد کردند همه چیز عالی پیش می رفت و ما گرم صحبت های ایشان بودیم؛ حرفهای اصلی اش که تمام شد رفت نشست سرجایش! ما تعجب کردیم چون بدون اینکه حرفهایش را جمع بندی کند یا به نتیجه ای گره بزند سخنرانی اش را تمام کرد.

دقت کنید مخاطب منتظر است تا بداند جریان چیست و به کجا ختم می شود. حتما مقدمه و پایان را جدی بگیرید. بدنه نیز قسمت اصلی یک سخنرانی است. در سری مقالات بعدی حتما این بحث را بیشتر باز می کنم تا بهتر بدانیم.

هنگام سخنرانی با مخاطب حرف بزنید نه برای مخاطب!

سومین اصول سخنرانی موثر بدین ترتیب است که، سخنرانی باید و با تاکید می گویم باید یک اتفاق دو طرفه باشد تا اثر کند وگرنه مخاطب یا خسته می شود یا جلسه و سالن را ترک می کند. اگر بگویم این یکی از مهمترین اصول سخنرانی موثر است اغراق نکرده ام. وقتی اعضای جدیدی به کلاسها و دورهمی هایم می آیند طبیعتا در ابتدا یک گارد دارند چون مرا نمی شناسند و نمی دانند چه اتفاقی قرار است بیافتد.

یک سخنران خوب می تواند موضوع خوبی انتخاب کند، محتوایش را در سه بخش مقدمه، بدنه و پایان تنظیم کند و با اعتماد به نفس صحبت کند؛ اما یک سخنران عالی علاوه بر همه اینها باید با مخاطبش وارد ارتباط شود. سوال می کنم چه کسی قرار است به حرفهایتان گوش دهد؟ مسلما مخاطب! پس اگر با مخاطب وارد ارتباط نشوید چگونه می تواند با جان و دل به شما گوش دهد؟

مخاطب تصمیم می گیرد که به شما گوش کند یا نه. اما این شما هستید که باید کاری کنید که مخاطب به شما گوش کند. در ادامه به چند مورد اشاره می کنم که بتوانید دل مخاطب را فتح کنید و با وی ارتباط خوبی ایجاد کنید.

راه ایجاد ارتباط صمیمانه با مخاطب، در گرو رعایت اصول سخنرانی موثر است. سولماز احمدی

 • در ابتدای سخنرانی تان از مخاطب به عنوان فردی آگاه یاد کنید به او ارج و منزلت دهید تا احساس ارزشمندی را در وی بیدار کنید. به راستی غیر از این است که همه ما می خواهیم ارزشمند باشیم؟
 • لابلای صحبت هایتان از مخاطب سوالاتی بپرسید و او را به خاطر شرکت در بحث و جواب های درستی که می دهد، تشویق و تحسین کنید.
 • در پایان سخنرانی از شنوندگان قدردانی کنید که به حرفهایتان گوش دادند.

اصول سخنرانی موثر

اگر بخواهم صمیمانه تجربه چند ساله ام را در مورد سخنرانی با شما در میان بگذارم باید بگویم:

 • حرفی بزنیم که واقعا در موردش می دانیم.
 • حرفمان را پراکنده نگوییم، مخاطب وقتش را برای گوش دادن حرف ما خرج می کند پس برایش ارزش قائل باشیم.
 • با مخاطب صحبت کنیم و دغدغه هایش را بدانیم و در مورد نیازهایش حرف بزنیم، نه فقط در مورد چیزی که خودمان می خواهیم.

امیدوارم بتوانم در این مطلب، نکات مهمی را راجع به تکنیک ها و اصول سخنرانی موثر ، اشاره کرده باشم. خیلی خوشحال می شوم که با من از طریق ارسال دیدگاه و نظرتان، در ارتباط باشید؛ تا بتوانم به مسائل و سوالات شما پاسخگو باشم.

 


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

ثروتی به نام فن بیان که ازش غافلی

چگونه یک کتاب پرفروش بنویسیم؟


 

منابع

 • آموزش سخنرانی موثر اثر نیک مورگان
 • آیین سخنرانی اثر دیل کارنگی
 • قدرت کلام: درس‌هایی از سخنرانان بزرگ تاریخ اثر سیمون میر و جرمی کوردی

مطالب بیشتر

۱۰ دیدگاه. دیدگاه جدید

 • فروزان اقتداربختیاری
  ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ۰:۴۱ ق٫ظ

  مطالب عالی بود

  پاسخ
 • سولماز احمدی
  ۱۵ آذر ۱۳۹۸ ۰:۰۴ ق٫ظ

  درود بر شما فروزان عزیز🌹
  سپاس از مطالعه و توجه شما
  خوشحالم که در کنارتان هستم. 💗

  پاسخ
 • خیلی عالی بود، سپاااس خانم احمدی🌹🌹🌹

  پاسخ
 • هادی خاکی پور
  ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ۳:۲۰ ب٫ظ

  سلام
  ممنون بابت این مطالب کلیدی ومفیدی که گذاشتین

  پاسخ
 • سیدحسن جلالی
  ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ۷:۲۵ ب٫ظ

  عالی بود.ممنون ازاستادبهمن خواه

  پاسخ
 • احمد رضا یاراحمدی
  ۲۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۶ ب٫ظ

  سلام هروقتتون بخیر
  ی موردی ک من در بسیاری از دوستان میبینم اینکه الارغم مطالع زیادی ک در زمینه های مختلف دارن ولی متاسفانه در رفتار و عملشون دیده نمیشه و فقط در حد حرف هستن بهتره بگم خروجی ندارن
  لطفا راهکارهای برای اینکه همه ما بتونیم خرجی بهتری داشته باشیم معرفی کنید

  پاسخ
 • سولماز احمدی
  ۲۶ آذر ۱۳۹۸ ۴:۰۸ ب٫ظ

  درود بر شما جناب یار احمدی
  همانطور که فرمودین انبار کردن اطلاعات کمک چندانی به ما نمی کنه
  تکنیک سه مرحله ای زیر میتونه به ما بهترین کمک رو بکنه:
  یادگیری – بکارگیری- نتیجه گیری
  بهتره با خودمون عهد ببندیم وقتی مطلبی رو یاد گرفتیم تا بکارش نبستیم سراغ یادگیری مطلب دیگه ای نریم.
  اگه مطلب جدید به بکارگیری مطلب قبلی کمک میکنه حتما مطالعه کنیم اما اگه فقط به انبار کردن مطالب منجر میشه باید استپ بزنیم و فرمول سه مرحله ای بالا رو اجرا کنیم.
  چطور بود؟؟؟؟

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست