زبان بدن و تاثیر جادویی آن در ارتباطات انسان ها

زبان بدن

عضویت در خبرنامه

انتخاب هدف
انتخاب هدف – قسمت دوم: جایگاه کودک، والد و بالغ درون در تصمیمات
حریم شخصی
حریم شخصی چیست و چه ارتباطی با زبان بدن دارد؟

منظور از زبان بدن چیست؟

زبان بدن به مجموعه ای از حالات بدن، حرکات دست ها، حالات صورت و لحن گفتار اطلاق می شود که احساسات واقعی ما را نشان می دهد.

لزوم شناخت زبان بدن

بیش از ۵۰ درصد ارتباطات ما غیرکلامی هستند و در برقراری یک ارتباط، فقط ۷ درصد از آنچه را که می خواهیم به مخاطب انتقال دهیم با کلاممان بیان می کنیم و ۳۸ درصد از احساسات واقعی ما با لحن صدا و ۵۵ درصد آن با زبان بدن بیان می شود.

در برقراری یک ارتباط موثر، تاثیر مهارت های غیرکلامی ۵ برابر مهارت های کلامی است.

اهمیت زبان بدن

ما می توانیم تصمیم بگیریم که گفت و گو را متوقف کنیم، ولی نمی توانیم جلوی رفتار خود را بگیریم.

زبان بدن

در واقع حالت های چهره و وضع اندام ما جریانی بدون وقفه از احساساتی که تجربه می کنیم را مخابره می کنند و تنها بخش کوچکی از درک و فهمی که با تعامل رو در رو به دست می آوریم حاصل لغات است.

جان نپر، ریاضیدان معروف و کاشف عدد نپر معتقد است که:

وضع عاطفی ما از طریق زبان بدن منتقل می شود و زبان برای این منظور به بشر اعطا گردید که افکار خود را پنهان نگه دارد؛ اما حرکات سر و دست و بدن برای این بود که افکارش را افشا کند.

زبان بدن یک ابزار ارتباطی قدرتمند است، که با استفاده از آن می توان دوست پیدا کرد یا دیگران را به انجام کاری متقاعد نمود.

یک بازاریاب و فروشنده حرفه ای باید در درک زبان بدن مشتری تبحر داشته باشد تا احساسات واقعی مشتری را بفهمد. مشتری نیز به همین گونه، صحبت های فروشنده را با زبان بدن او مطابقت می دهد.

صدای عمل بلندتر از کلمات است.

تفسیر صحیح زبان بدن

یکی از وجوه ارتباط غیرکلامی حالت های چهره است که برخی از آنها مثل حالت چهره در حال خوشحالی، غمگینی، تعجب، ترس و خشم جهانی هستند.

اما بعضی از آنها به فرهنگ خاصی تعلق دارند؛ به عنوان مثال در کشورهای آسیای شرقی به کودکان خود می آموزند که برای ادای احترام به بزرگترها نگاه خود را برگردانند و از تماس چشمی مستقیم پرهیز کنند.

اشتباه رایج در تفسیر زبان بدن

یکی از اشتباهاتی که در تفسیر زبان بدن رخ می دهد این است که بخواهید یک حرکت یا اشاره غیرکلامی را تعمیم دهید و آن را ملاک ارزیابی قرار دهید.

همان طور که زبان نوشتاری دارای واژه و جمله است و معنی برخی واژه ها در کنار سایر کلمات تفسیر می شود، زبان بدن هم قوانین خاص خودش را دارد.

هر حالت از زبان بدن می تواند دارای چندین معنی و مفهوم باشد. برای این که بتوانیم زبان بدن را بهتر تفسیر کنیم باید تعدادی از حرکات طرف مقابل را کنار هم قرار دهیم تا برداشتی درست و واقعی از زبان بدن او داشته باشیم.

مثلا اگر این تصور که دروغگوها از تماس چشمی پرهیز می کنند درست باشد، دیگر نیازی به تست های دروغ سنجی پیچیده نخواهد بود.

دروغگوها معمولا در تماس های چشمی خیلی هم استادند و برخی در تماس چشمی اغراق می کنند تا طرف را مجاب کنند که ببین راست در چشمانت نگاه می کنم، پس راست می گویم!

زبان بدن

پس در تفسیر زبان بدن باید به دنبال تغییر در رفتار عادی فرد باشید، اگر طرف تا الان در ۵۰ درصد مواقع به شما نگاه می کرد و الان در ۳۰ در صد اوقات به شما نگاه می کند، احتمالا دارد که دروغ بگوید و یا اگر میزان تماس چشمی از ۵۰ به ۹۰ در صد مواقع رسیده نیز همین طور است.

اما هیچ گاه مرتکب این اشتباه نشوید که به دنبال نگاه طفره آمیز باشید؛ چون ممکن است تصور کنید بی ریا ترین و خجالتی ترین فرد دنیا از آن هفت خط های روزگار است.

چرا به یادگیری زبان بدن علاقه داریم؟

دو گروه از مردم به یادگیری زبان بدن علاقه دارند:

  1. افرادی که معتقدند از بقیه خجالتی تر هستند و یا در تعاملات اجتماعی ضعیف تر از بقیه عمل می کنند. این گروه به دنبال یادگیری مهارت هایی هستند که در جمع راحت تر و طبیعی تر جلوه کنند.
  2. آنهایی که معتقدند خوب می دانند با مردم چه طور معاشرت کنند، ولی می خواهند با یادگیری زبان بدن این کار را به نحو بهتری انجام دهند و بتوانند امتیاز بیشتری کسب کنند.

شاید فکر کنید این دو گروه در دو قطب مقابل هم قرار دارند، ولی در واقع هر دو گروه به دنبال کسب اعتماد به نفس بیشتر هستند.

اگر زبان بدن یک فرد با اعتماد به نفس را تقلید کنید، کم کم اعتماد به نفستان افزایش خواهد یافت و اگر چهره یک فرد عبوس و درهم را به خود بگیرید، بعد از مدتی احساس ناخوشایند بی حوصلگی و عصبانیت به شما دست می دهد.

با تغییر در رفتارمان می توانیم احساسمان را کنترل کرده و تغییر دهیم و با تغییر در احساسمان، رفتارمان هم تغییر خواهد کرد.

پنج گام برای پیشرفت در ارتباطات غیرکلامی

  1. به دیگران اهمیت بدهید.

شما اغلب با کسانی مصاحبت می کنید که باعث شوند حس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. اگر بیش از حد به خود و علایق خودتان توجه کنید، هیچ کس به دنبال برقراری رابطه با شما نخواهد بود.

  1. به آن چه که می خواهید بگویید تسلط داشته باشید.

زبان بدن

از به کار بردن اصواتی مثل ام، اه و امثال آنها خودداری کنید؛ چون نشان دهنده آن است که از ابراز عقایدتان می ترسید. قبل از صحبت کردن، افکارتان را به وضوح در ذهن خود تنظیم کنید.

  1. از بهترین ها الگوبرداری کنید.

کسی را که برقراری ارتباط با او برایتان جذاب است الگوی خود قرار دهید.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

پنج اصل در تقویت مهارت برقراری ارتباط موثر

خوب صحبت کردن کلید جذب دیگران در رابطه


با تشخیص رفتارهای مثبت خود و رفتارهایی که باید آنها را اصلاح کنید، مبنایی را که باید مطابق با آن رفتار خود را بسازید انتخاب کنید.

  1. رفتار دیگران را منعکس کنید.

تقلید رفتار دیگران می تواند یک حس طبیعی از تفاهم را به وجود آورد؛ ولی این کار را بلافاصله بعد از او انجام ندهید. با این کار می توانید دفعه بعد خودتان کاری کنید که طرف مقابل رفتار شما را منعکس کند.

  1. حرکات و اشارات را تمرین کنید.

باید بعضی از حرکات اضافی و غیرارادی را حذف کنیم. مثلا وقتی اخم می کنیم، خیال می کنیم که به گفته های فرد توجه می کنیم، در حالی که طرف مقابل فکر می کند ما عصبانی هستیم. اگر می خواهید تصویر یا رفتار خاصی از خود نشان دهید، لازم است که آن حرکت را آن قدر تمرین کنید تا بخشی ذاتی از رفتارهای شما شود.

مطالب بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست