خوب صحبت کردن ، کلید جذب دیگران در رابطه

مهارت خوب صحبت کردن

عضویت در خبرنامه

بیمه عمر
بیمه عمر و قدم های میلیمتری به سوی امنیت خانواده
گام های موفقیت
با تعریف گام های موفقیت ، مسیر پیشرفت فردی خود را هموار کنید

مهارت خوب صحبت کردن

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش شبکه های اجتماعی متنوع، نقش مهارت خوب صحبت کردن بیش از پیش پررنگ شده است.

در این وضعیت فردی به خوبی در ذهن باقی می ماند که قدرت بیان صحیح و موثر و مهارت خوب صحبت کردن را داشته باشد. حتی اگر این صحبت یک پیام تصویری یا صوتی در یک شبکه اجتماعی باشد.

مهارت خوب صحبت کردن

پس مهارت خوب صحبت کردن گستره بسیار وسیعی دارد و تمام گفتگوهای ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای مثال، اگر ویدیویی از خودمان تهیه می کنیم و در آن درباره مطلبی حرف می زنیم، شنونده باید از دیدن آن لذت ببرد یا اگر با عزیزانمان در یک میهمانی برخورد می کنیم، از ذوق و انرژی ما خوشحال شوند.

ابزارهای ارتباط زبانی

چهار ابزار اصلی برای برقراری ارتباطات در همه زبان های بشری وجود دارد:

  1. شنیداری
  2. صحبت کردن
  3. خواندن
  4. نوشتن

تمام این چهار مهارت را می توان آموخت و بهبود بخشید. در قدم اول، شما باید بخواهید که مهارت های ارتباطی خود را بهبود دهید. سپس، باید آنها را درک کرده و اهمیت آنها را در روند ارتباطات به رسمیت بشناسید.

در ادامه نیاز خواهید داشت که مهارت های جدید را نیز کسب کنید. در نهایت، باید مهارت خوب صحبت کردن خود را در برقراری یک ارتباط بهتر و موثرتر به کار گیرید.

در سال های آغازین زندگی خود شروع به صحبت کردن می کنیم ولی یادآوری آن روزها برای همه ما سخت و حتی غیرممکن است. با این حال، می توانیم نحوه خواندن و نوشتن را نیز یاد بگیریم.

اینها مهارت هایی هستند که از پدر و مادر و معلمان یاد می گیریم.

با این که اغلب وقت ارتباطات کلامی خود را صرف گوش دادن می کنیم، با این حال مهارت شنیداری را بر خلاف مهارت خوب صحبت کردن، در مدرسه و از والدین نمی آموزیم. احتمالا مهارت شنیداری، مهم ترین مهارت ارتباط زبانی است که می توانیم آن را گسترش دهیم.

ارتباط کلامی

ارتباط کلامی را می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

۱. ارتباط چهره به چهره

ساده ترین راه خوب صحبت کردن است که بتوانید توضیح دهید که منظورتان چیست. اگر شخص منظور شما را نمی فهمید، از خودتان بپرسید:

آیا زبانی را به کار می گیرید که برای شخص مقابل قابل فهم است؟ و آیا ایده های شما برای آنها قابل درک است؟

لازم است که در این مرحله مهارت خوب صحبت کردن را از لحاظ انتخاب کلمات، تن صدا و زبان بدن بررسی کنید.

مهارت خوب صحبت کردن

در انتخاب کلمات دقت کنید که مردم بتوانند منظور شما را کاملا صریح و واضح درک کنند. تسلط بر آهنگ صدا نیز از ویژگی های افراد با اعتماد به نفس است. همچنین زبان بدنتان کمک می کند که مخاطب سخنان شما را بهتر متوجه شود.

۲. ارتباط تلفنی

در ارتباط تلفنی نیز به گونه ای صحبت کنید که انگار در حال برقراری ارتباط چهره به چهره هستید.

با خوشرویی صحبت کنید و خود را آگاه و علاقه مند به موضوع نشان دهید. عادی صحبت کردن بسیار موثرتر از صحبت کردن با صدای آهسته یا بسیار بلند است. سعی کنید در راه کسب مهارت خوب صحبت کردن، کلمات را واضح و به طور مناسب ادا کنید.

به دقت گوش کنید و بر روی سخنان طرف مقابل تمرکز کنید و اجازه ندهید چیزی در محیط حواس شما را از گوش دادن به سخنان طرف مقابل پرت کند.

مهارت خوب صحبت کردن

تقویت مهارت های کلیدی خوب صحبت کردن در جذب دیگران

حال که به اهمیت نحوه گفتار در ارتباطات خود پی بردید، لازم است که برخی نکات کلیدی را نیز در زمینه خوب صحبت کردن مرور کنیم:

اجازه دهید طرف مقابل هم صحبت کند

یکی دیگر از نکات مهم این است که بدانید وقتی وارد گفت و گو می شوید و مدام خودتان در حال شرح مسائل و نظرات هستید طرف مقابل را خسته می کنید.

برای کسب مهارت خوب صحبت کردن تا حد امکان روی صحبت های طرف مقابل هم تمرکز کنید و اگر احساس کردید که طرف مقابل به صحبت هایتان گوش نمی دهد سعی کنید موضوع بحث را عوض کنید.

اصل هشتاد – بیست را در نظر بگیرید

به احتمال قوی با این مفهوم در زمینه های مدیریتی و اقتصادی آشنا شده اید. در واقع اصل هشتاد – بیست می گوید هشتاد درصد از بیشترین تاثیری را که افراد بر روی دیگران خواهند گذاشت در بیست درصد اولیه دیدار نخست آنها خواهد بود.

در تحقیقی دیگر نیز گفته شده است تنها ۳۰ ثانیه ابتدایی از اولین ارتباط است که باعث به وجود آمدن شناخت در ناخودآگاه افراد می شود.

مهارت خوب صحبت کردن

پاول مک دونالد مدیر و موسس رستوران های مک دونالد در جمله ای معروف می گوید:

اکثر مردم نمی توانند آنچه را که دارند و می دانند ارزشمند است به صورت تاثیرگذار، ارائه کنند. پس اجازه بدهید واقعیتی را به شما بگویم. اگر می خواهید خیلی راحت دیگران را تحت تاثیر قرار دهید، فقط ۸+۲۲ ثانیه برای این منظور زمان دارید.

کوتاه و مختصر صحبت کنید

از آن جایی که حافظه افراد محدود است، صبر آن ها نیز برای شنیدن حرف های شما حد و مرز خاصی دارد. اگر بخواهیم خیلی استاندارد و علمی بحث کنیم بهتر است منظور اصلی و هدف شما در ۷ کلمه ساده خلاصه شود تا قابل درک باشد.

مهارت خوب صحبت کردن

اگر به شبکه های اجتماعی هم نگاهی بیندازید می بینید که اصولا پست هایی جذاب تر هستند که کوتاه تر باشند. ما به دنبال مطالبی می رویم که خلاصه تر باشند و شاید به همین دلیل است که خیلی اهل کتاب خواندن نیستیم.

اما لااقل می توانیم برای کسب مهارت خوب صحبت کردن، از این تمایل خود در جلب توجه دیگران با استفاده از فن بیان و در نهایت جذب دیگران استفاده کنیم.

ارتباط گیری با مخاطب را فراموش نکنید

برخی دانشمندان معتقدند بیشترین مسافت در طول سفرهایی که هر انسان در طول زندگی خود می گذراند مسافت ۱۸ اینچی از مغز تا قلب مخاطبش می باشد.

به دلیل ناتوانی اغلب مردم در گذراندن این سفر افراد تمایل دارند به شیوه های مختلف خود را نمایان کنند تا در نظر دیگران بد جلوه نکنند. به بیانی دیگر شاید ریشه مشکلات در تلاش انسان ها برای خوب صحبت کردن و تحت تاثیر قرار دادن دیگران جهت جلب احترام باشد.

شاید شما هم دیده باشید که وقتی یک خبر ناگهانی به شما می رسد، ممکن است تا چه اندازه شوکه شوید، یا از ارتباط با طرف مقابل امتناع ورزید یا این که دیدگاه خوبی نسبت به چنین افرادی نداشته باشید.

توصیه ما این است که در ابتدا از اصل ارتباط گیری برای جلب توجه دیگران استفاده کنید. پیش نیاز شما برای این که منظورتان را به خوبی به طرف مقابل برسانید برقراری ارتباط عاطفی پیش از ارتباط کلامی است.

مهارت خوب صحبت کردن

نگران نباشید! منظور از ارتباط گیری به هیچ وجه به اشتراک گذاری اسرار و مسائل شخصی نیست؛ بلکه تنها توصیه می کنیم از حس شوخ طبعی، آرامش خاطر، فروتنی و تواضع تان به خوبی بهره مند شوید.

با مخاطب خود تماس چشمی برقرار کنید

تماس چشمی را در هنگام صحبت کردن با دیگران فراموش نکنید؛ زیرا ایجاد تماس چشمی این اجازه را به شما خواهد داد تا ارتباط مستقیم و موثرتری را با مخاطب خود داشته باشید.


اگر علاقه مند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم:

ارتباط موثر ابزاری برای مقابله با چالش های حرفه ای و فردی

ایجاد صمیمیت در ارتباط با دیگران


فایده‌ی دیگری که تماس چشمی در کسب مهارت خوب صحبت کردن دارد این است که باعث می‌شود مخاطب علاوه بر شنیدن صدای شما آن را حس کند.

مهارت خوب صحبت کردن

بیشتر مشاوران خانواده توصیه می‌کنند که در هنگام صحبت کردن با همسر، دوست، فرزند و سایر افراد نزدیک خود، با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید.

 

مطالب بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست