هوش کلامی خود را تقویت کنید تا ارتباطات شما قوی تر شود

هوش کلامی

عضویت در خبرنامه

پرورش خلاقیت
آرزوی پرورش خلاقیت خود را با خواندن این مقاله محقق سازید
ارزش وقت
ارزش وقت خود را با خواندن این مقاله دریابید و زمان را هدر ندهید

هوش کلامی چیست؟

هوش کلامی یکی از هوش های چندگانه در وجود انسان هاست که با شناخت آن می توان در جهت تقویت آن حرکت کرد و با داشتن هوش کلامی مناسب در بسیاری از عرصه های زندگی موفق شد.

شاید بتوان ادعا کرد که انسان ها بیش از سایر انواع هوش، به هوش کلامی خود وابسته هستند؛ زیرا با هوش کلامی است که فرد می اندیشد، صحبت می کند، اطلاعات مختلف را تحلیل می کند و به کمک استدلال های مبتنی بر زبان، مسائل و مشکلات گوناگون را حل و فصل می کند.

بر این اساس، انسان ها در بسیاری از موقعیت های زندگی، از کلاس درس و محیط کار گرفته تا حضور در رسانه ها و شبکه های اجتماعی از هوش کلامی خود استفاده می کنند و تقویت هوش کلامی می تواند سبب بهبود روابط در زندگی آنها شود.

هوش کلامی

تقویت هوش کلامی

قدرت انتخاب کلمات مناسب و استفاده از آنها در موقعیت های گوناگون مهارتی است که باید آن را توسعه دهیم. شاید متوجه شده باشید که اساتیدی که قادر هستند از دامنه لغات و کلمات بیشتر و مناسب تری در رشته تخصصی خود استفاده کنند، از احترام ویژه ای نیز برخوردار هستند.

در واقع اشخاصی که واضح تر مسئله ای را شرح می دهند، افراد با هوش کلامی بالا و محترمی به نظر می آیند و احترام بیشتری را به سمت خود جلب می کنند.

حال اگر می خواهید روابط موثرتری در محیط کار، خانواده و حتی در میان دوستان خود داشته باشید ادامه مقاله را مطالعه کنید تا شما را با بهترین تکنیک های تقویت هوش کلامی آشنا کنیم.

مطالعه روزانه خود را افزایش دهید

با افزایش ساعت مطالعه شخصی و خواندن محتوا و کتاب های گوناگون از بسیاری لغات و اصطلاحات مفید آگاه خواهید شد که می توانید از آنها در مکالمات حرفه ای خود استفاده کنید و هوش کلامی خود را تقویت کنید.

هوش کلامی

گرچه در دنیای پرمشغله امروزی اختصاص زمان مناسبی در روز برای مطالعه کمی مشکل به نظر می رسد، اما با مطالعه در بازه های زمانی که در ایستگاه اتوبوس و مترو در انتظار هستیم و مطالعه کتاب های الکترونیکی در هر شرایطی، می توانیم زمان مطالعه روزانه خود را افزایش دهیم.

به ویژه با مطالعه مجلات و مقالات ادبی و یا مرتبط با حرفه شغلی و رشته تحصیلی خود قادر خواهید بود که از اطلاعات و دامنه لغات جدید و گوناگونی در حیطه های دلخواهتان آگاهی یابید و در موقعیت های مناسب از آنها استفاده کنید.

یک لغت نامه خوب به همراه داشته باشید

استفاده از لغت نامه ها، می توانند هوش کلامی شما را به میزان قابل توجهی تقویت کنند.

استفاده از اپلیکیشن های موبایل بهترین روش برای داشتن یک لغت نامه همراه مناسب است. با این روش می توانید کلمات جدیدی را که می بینید و می شنوید در ذهن خود تجزیه و تحلیل کنید و از کاربرد صحیح آنها آگاه شوید.

به کاربرد کلمات در صحبت های دیگران نیز توجه کنید و اگر احساس می کنید ترکیب جدیدی را می شنوید و یا کاربرد یک لغت از نظر شما صحیح نمی باشد، از صحت آن به دقت اطلاع یابید.

از مجریان و بازیگران معروف تقلید کنید

تقلید از نحوه گزارش و فن بیان بازیگران و مجریان موفق تلویزیونی نیز تاثیر بسزایی در تقویت هوش کلامی شما خواهد داشت.

هوش کلامی

در نظر داشته باشید که این افراد دیالوگ هایی را بازگو می کنند که تاثیر عمیق آن جملات بر ذهن مخاطب از قبل اثبات شده است. بر همین اساس تقلید از آنها و تکرار کردن حرف ها و سخنانشان می تواند همان تاثیر ثابت شده را از سوی شما بر مخاطبانتان اعمال کند.

تاثیر زبان بدن بر تقویت هوش کلامی را نادیده نگیرید

زبان بدن انسان ها نقش بسیار بزرگی در موفقیت برقراری ارتباطات آنها بازی می کند که اغلب افراد نسبت به آن بی توجه هستند و همین امر دلیل عدم موفقیت برخی روابط و بی تاثیر بودن بعضی مکالمات محسوب می گردد.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

آیا از تکنیک های مطالعه موثر آگاهی دارید؟

زبان بدن و تاثیر جادویی آن در ارتباطات انسان ها


فراموش نکنید که زبان بدن، انتقال دهنده احساس شما نسبت به مکالمه و طرف مقابلتان است. حال اگر این احساس به شکل احساسی مثبت و خوشایند به مخاطب منتقل شود، قطعا باعث خواهد شد که مخاطب نسبت به جملات و کلمات شما نیز حس خوبی داشته باشد.

همچنین در صورتی که زبان بدنتان منتقل کننده احساسی منفی نسبت به ادامه مکالمه و موضوع بحث باشد، مخاطب نیز نسبت به برقراری ارتباط بی انگیزه خواهد شد و کلام شما هیچ تاثیر و نفوذی در وی نخواهد داشت.

مطالب بیشتر

۳ دیدگاه. دیدگاه جدید

 • مطالب این مقاله خیلی آموزنده و مفید بود اگر واقعا حواسمان به زبان بدن در برقراری ارتباطات اجتماعی باشد و نکات گفته شده را مراعات کنیم واقعا ارتباطات خیلی بیشتر و بهتری خواهیم داشت و باعث موفقیت ما در همه ضمینه ها خواهد شد🌹🌹

  پاسخ
 • سعیده رضایی
  ۹ آذر ۱۳۹۸ ۹:۱۰ ق٫ظ

  خیلی عالی بود، سپاااااس👌👍

  پاسخ
 • رضا پاک روان
  ۹ دی ۱۳۹۸ ۳:۴۹ ب٫ظ

  بینظیر بود دنبال یه راهکار بودم که چطور هوش کلامی رو افزایش بدم و بدست آوردم

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست