مدیریت رابطه با فرد خودشیفته یا نارسیست

رابطه با فرد خودشیفته

عضویت در خبرنامه

تغییر نگرش ، شاه کلید آرامش
تغییر نگرش ، شاه کلید آرامش
تحلیل رفتار متقابل
کاربرد نظریه تحلیل رفتار متقابل در ایجاد ارتباط موثر و سالم

رابطه با یک فرد نارسیست یا خودشیفته

رابطه داشتن با فرد نارسیست یا خودشیفته تجربه دلپزیری نیست.

تاثیرات منفی رابطه با فرد خودشیفته در قسمت های مختلف زندگی شما خود را نشان می دهد. رابطه بر روی کارتان، سلامتی احساسی و همچنین سلامت جسمی شما هم تاثیر می گذارد.

سخت ترین قسمت ماجرا این است که شما از داشتن یک شریک با خصوصیات نارسیست ها مطلع هستید.

و حال سوال این است که برای مدیریت رابطه با چنین فردی چه باید کرد؟

در این مقاله نشانه هایی برای شناخت این افراد را مرور می کنیم تا با مشاهده آنها بتوانید مدیریت رابطه را در دست بگیرد و اجازه ندهید این رابطه شما را دچار آسیب کند.

خود را محور همه تصمیم گیری ها می بینند

در رابطه با فرد نارسیست یا خودشیفته آگاه باشید که آنها همواره توقع برآورده شدن نیازهای شان را دارند. در غیر این صورت باید منتظر رویارویی با یک خشم شدید باشید. کسانی که به سندرم خودشیفتگی مبتلا هستند می پندارند که همواره باید مورد تمجید دیگران قرار بگیرند.

در ابتدای رابطه، بسیار اغوا کننده و جذابند

جذابیت افراد خودشیفته مدت زیادی دوام ندارد. ممکن است روزها، ماه ها و یا یک سال طول بکشد که از یک فرد جذاب به یک فرد متوقع و غیر قابل تحمل که باعث شوکه شدن شما میشود، تبدیل شوند.

برای شروع ممکن است از روش سرزنش دیگران در جهت ارزشمند نشان دادن خود استفاده کنند. مطمئنا در ادامه رابطه با فرد خودشیفته رفتارهایی همچون بی اعتمادی، اخراج غرور آمیز و سرپیچی از مقررات رابطه را از آنها خواهید دید.

فقدان مرزها

افراد مبتلا به گرایش های نارسیستی بی توجهی عمدی به مرزهای دیگران را از خود نشان می دهند. بدون اینکه به تأثیر منفی که این کار ممکن است روی افراد بگذارد فکر کنند. مانند عمل نکردن به تعهدات در رابطه عاطفی. این هم زنگ خطر دیگری برای شماست اگر که قصد دارید در رابطه با فرد نارسیست یا خودشیفته سرمایه گذاری عاطفی انجام دهید.

شما جدا هستید

جداسازی یکی از رایج ترین روش هایی است که خود شیفته ها با استفاده از آن می توانند شریک زندگی و یا دوستان خود را کاملا وابسته و در کنترل خود در آورند.

برخی از این راه های نا خوشایند می توانند روابط اجتماعی شما را چنان کم رنگ کنند. این کار می تواند منجر به افسردگی و عزلت نشینی شما گردد.

ممکن است این رفتار را به شکل های مختلفی مشاهده کنید:

  • بریدن از دوستان و خانواده
  • کنترل تماس ها و ارتباط ها
  • دور نگه داشتن شما از سرگرمی های مورد علاقه تان
  • و در برخی موارد منع کردن شما از کار کردن تا کنترل مالی را هم به دست بگیرند.

در رابطه با فرد خودشیفته شما به مرور زمان تبدیل به نسخه کم رنگ شده خودتان می شوید که هویتش را از دست داده است.

 نادیده گرفتن احساسات شما

بخش مهمی از هر رابطه نیاز به درک شدن، امکان ابراز آزادانه احساسات، آمال و آرزوها با شریک زندگی و یا دوستتان است. از چنین شخصی توقع نداشته باشید که ابدا به این مسایل اهمیت بدهد.

منافع و خواسته های آنها در الویت هستند

آیا شما هم این ویژگی را در رابطه با فرد خودشیفته تجربه کرده اید؟ ممکن است آنها اقداماتی انجام دهند که بر طبق گفته خودشان به نفع شما بوده ولی در واقع از آنجایی که همواره در پی رضایت خودشان هستند، اقداماتی در الویت است که برای شخص آنها منافع داشته باشد و نه برای رابطه. چنین افرادی توانایی برقراری رابطه عاطفی صادقانه را ندارد.

رابطه با فرد خودشیفته

عدم پذیرش انتقاد

در رابطه با فرد خودشیفته این را فراموش نکنید. آنها معتقدند تنها راه درست، راه آنهاست. در غیر این صورت توانایی کنترل احساسات و رفتار را از کف داده و به شدت خشم خود را به شما نشان خواهند داد.

آنها تغییر نمی کنند

باید این واقعیت را بدانید که هیچ کس تغییر نمی کند، مگر زمانی که خودش بخواهد. پس در انتخاب هایتان دقت کنید.

مطالب بیشتر

۶ دیدگاه. دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست