">غلبه بر تنبلی با راهکارهایی که همیشه به دنبالشان بودید - توسعه فردی و هدف گذاری -

غلبه بر تنبلی با راهکارهایی که همیشه به دنبالشان بودید

غلبه بر تنبلی

عضویت در خبرنامه

انتقاد سازنده
انتقاد سازنده ، تخریب شخصیت یا پله موفقیت؟
راه موفقیت
موفقیت راز ندارد راه دارد، راه موفقیت را بیاموزید

لزوم غلبه بر تنبلی و سستی

تنبلی مفهومی است با کاربرد مختلف در تمام موارد زندگی مردم که اساسا بسیار پر استفاده است. می توان گفت تنبلی یعنی انجام ندادن کارهایی که باید در طول شبانه روز انجام شوند و عدم غلبه بر تنبلی و انجام ندادن این کارها باعث به وجود آمدن موارد زیادی از آسیب های فرهنگی و اجتماعی می شود.

تنبلی نوعی بیماری است که با ناهنجاری های جامعه رابطه مستقیمی دارد که حتی تنبلی ما را از رسیدن به اهدافمان باز می دارد.

امام باقر (ع) در مورد غلبه بر تنبلی می فرمایند:

از تنبلی و بی حوصلگی بپرهیزید، زیرا که این دو کلید هر بدی هستند.

بهترین راه غلبه بر تنبلی

امروزه بسیاری افراد در مورد غلبه بر تنبلی چنین فکر می کنند که ساده ترین روش برای غلبه بر تنبلی جنگیدن با آن است. خیر این طور نیست!

غلبه بر تنبلی

بهترین روش برای غلبه بر تنبلی برنامه ریزی روزمره است؛ برنامه ای جدید که به نفع زندگی شماست.

وقتی ما با برنامه ریزی، سخت ترین و دشوارترین کارها را انجام می دهیم، این کارها برای ما تبدیل به یک عادت می شوند که کنار گذاشتن آن خیلی سخت است. در نتیجه به جایی می رسیم که کارها را بدون نیاز به فکر کردن انجام می دهیم؛ یعنی توانسته ایم که بر تنبلی خود غلبه کنیم.

راهکارهایی برای غلبه بر تنبلی

۱. با یک گام به سمت جلو شروع کنید

دشوارترین کارها با برداشتن گام های کوچک به سمت جلو آسان می شوند.

اگر کاری در نظر دارید که باید انجام دهید، ولی به نظرتان خیلی سخت و دشوار است، به جای برداشتن گام های بزرگ، از گام های کوچک به سمت جلو استفاده کنید. با این کار شما می توانید غلبه بر تنبلی خود را رقم بزنید.

و همان طور که از استاد بهمن خواه در سمینارهای برندسازی آموختیم:

هدف های کیلومتری، قدم های میلیمتری

رسیدن به هر هدف بزرگی بدون برداشتن اولین قدم ها، رویایی بیش نیست؛ بنابراین با طراحی نقشه راه می توانیم قدم به قدم و بدون ترس از بزرگی اهدافمان، هر روز به یک هدف کوچک دست پیدا کنیم.

۲. زندگی خود را خلوت کنید

امروزه بیشتر افراد خیلی از کارهای خود را برای انجام دادن در یک روز انتخاب می کنند که این سبب می شود سرمان خیلی شلوغ شود.

شما با انجام دادن همه کارها در یک روز اساسا خسته و بی حوصله می شوید و دیگر در آن روز یا حتی تا چند روز آینده هم دیگر میلی به کار کردن ندارید. در نتیجه این باعث به وجود آمدن تنبلی در انسان می شود.

ما می توانیم برای غلبه بر تنبلی و خستگی، کار های خود را بین ایام هفته تقسیم و برنامه ریزی کنیم؛ به گونه ای که سرمان خیلی شلوغ نشود.

۳. در حد توانتان کار کنید

یکی از اساسی ترین راه های غلبه بر تنبلی سنجیدن توان خود برای شروع به کار است.

امروزه بسیاری از افراد جامعه دست به انجام کارهایی می زنند که از حد توانشان فراتر است. در این مرحله افراد با انتخاب اشتباه خود، زمینه تنبلی و بی حوصلگی را در خودشان فراهم می کنند.

بنابراین برای غلبه بر تنبلی، هر کسی باید قبل از انجام هر کاری آن کار را بسنجد که آیا توان من برای انجام این کار کافی است یا خیر.

۴. محیط کار خود را تغییر دهید

بعضی مواقع تنبلی و بی حوصلگی افراد به دلیل محیط کارشان است که در آن قرار گرفته اند. جا به جایی و دگرگونی در محل کار باعث می شود که از تنبلی ما کاسته شود.

همچنین برای مطالعه در محلی که درس می خوانید، اگر احساس کردید که خسته و بی حوصله شده اید، سعی کنید برای غلبه بر تنبلی خود و برای ادامه دادن به مطالعه، محل مطالعه را تغییر دهید. این کار باعث می شود شما باز هم میل به مطالعه کردن داشته باشید.

غلبه بر تنبلی

۵. از دیگران کمک بگیرید

امروزه بیشتر کارهایی که به خوبی به پایان می رسد به صورت گروهی است؛ یعنی برای انجام کاری که در نظر دارند، ابتدا کار را به چند قسمت مختلف و بین افراد مختلف تقسیم می کنند.

پس شما هم سعی کنید برای غلبه بر تنبلی خود در انجام کارها از دیگران کمک بگیرید. این مورد باعث می شود که هم شما دیرتر خسته شوید و هم به شما کمک می کند که کارتان زودتر و با نتیجه بهتری به اتمام برسد.

۶. به تعطیلات خودتان احترام بگذارید

ممکن است به قدری سرتان شلوغ باشد که در روزهای تعطیل خود هم مشغول به کار کردن باشید و حتی وقت استراحت کردن هم نداشته باشید. شاید به خودتان کمی استراحت هم نمی دهید و همیشه این گونه فکر می کنید که در حال فرار کردن از کار هستید.

همه افراد جامعه نیاز به استراحت و آرامش دارند، حتی آدم های تنبل.

وقتی شما یک جمعه خالی در پیش رو دارید سعی کنید برنامه ریزی کاری نکنید. سعی کنید از تایم ها و روزهایی که برای استراحت دارید لذت کافی را ببرید و استراحت کنید.

غلبه بر تنبلی

۷. از کلمه باید استفاده نکنید

تنبل ها بیشتر به خودشان این گونه می گویند که باید آن کار را انجام دهم.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

عادت سازی و تغییر عادت های بد زندگیتان را متحول می کند

می خواهی تغییر کنی؟ پس اعتیاد رفتاری خودت را بشناس


عبارت های باید دار در راه غلبه بر تنبلی موثر نیستند؛ زیرا احساسی از گناه تولید می کنند که شما از انجام دادن آن خودداری می کنید و در همان لحظه به خودتان می گویید که باید این کار را انجام بدهم، اما حالا همین الان که مجبور به انجام دادن آن نیستم؛ پس در فرصتی دیگر انجام می دهم.

مطالب بیشتر

۱ دیدگاه. دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست