عادت سازی و تغییر عادت های بد زندگیتان را متحول می کند

عادت سازی

عضویت در خبرنامه

اعتیاد رفتاری
می خواهی تغییر کنی؟ پس اعتیاد رفتاری خودت را بشناس
انتقاد سازنده
انتقاد سازنده ، تخریب شخصیت یا پله موفقیت؟

عادت سازی رفتارهای خوب

برای رسیدن به هدف غایی، قدر مسلم نیاز به عادت سازی یا تغییر آنها داریم. برای وقوع این امر، باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهیم که مهمترینشان برنامه ریزی و عمل حتمی به آن است.

نکات مهم دیگری نیز هستند که باید با برنامه ریزی دقیق به آنها بپردازیم. با چنان انگیزه ای قوی دست به کار شویم که ما را با شوق به سوی ایجاد و تغییر عادت رهنمون سازد؛ به طوری که با تمام قوا برای انجام آن امر کمر همت ببندیم.

انرژی را نباید از یاد برد. زمانی که کسلیم و حوصله انجام کاری را نداریم، باید از برنامه ریزی دقیق همراه با پاداش یاری جوییم تا از این طریق، با تمام نیرو و انرژی دست به کار شده و برای عادت سازی یا تغییر عادت های بد، سخت تلاش کنیم.

لبخند فراموش نشود

لبخند را هر چند مصنوعی از یاد نبریم؛ این امر را هم می توان با برنامه ریزی و انجام آن محقق ساخت. شاید عادت سازی و ایجاد عادت جدید مثبت برایمان بسیار دشوار باشد. بنابراین با کلید لبخند، در را به سوی راحت تر کردن مسائل می گشاییم و از طرفی روحیه بهتری خواهیم داشت.

عادت سازی

به این صورت که برای انجام کار در زمان مشخص شده حتما لبخند بزنیم. این کار ناخواسته نفرتمان از کار مورد نظر را به علاقه مبدل خواهد ساخت.

یقین و باور را نباید از یاد برد؛ زیرا در به ثمر رساندن هدف بسیار مهم و ارزنده اند.

انجام یکایک این امور، برنامه ریزی و تلاش مجدانه و مکررمان را خواهان است .باید برای عادت سازی و محقق شدن خواسته مان پویا باشیم.

برنامه ریزی برای عادت سازی

برنامه ریزی روز بعد، قبل از خواب را هرگز فراموش نکنیم و صبح زود با لبخندی بر لب، با تمام توان و یقین سعی در برآوردن هدفمان کنیم. این گونه پیروزمندانه به سوی آرمانمان گام خواهیم برداشت و موفقیت را از آن خود خواهیم کرد.

تأثیر برنامه ریزی و عمل به آن در تغییر و عادت سازی مثبت شگفت آور است.

شروع به برنامه ریزی و ثبت آن به معنای مسئولیت پذیری صد در صد است. این عمل بسیار ساده، تاثیری شگرف در زندگی روزانه ما دارد. درخشان ترین نتیجه حاصل از این امر سحرخیزی است.

عادت سازی

می دانیم که انسان های موفق بیش از هشت ساعت نمی خوابند. با نگارش اولین جمله برای برنامه ریزی امور فردایمان، کلید موفقیت تضمین شده مان را زده ایم. این امر باعث وجود باور و یقین در انجام هرکاری می گردد.

فواید برنامه ریزی

برنامه ریزی برای عادت سازی شک و دودلی را از بین می برد؛ زیرا آگاهانه و هوشمندانه به ثبت وقایعی می پردازیم که به پشتوانه باور و یقین به سرانجامش اطمینان کامل داریم. با ثبت برنامه، با عشق و اشتیاق به آن عمل خواهیم کرد.

از نظر علمی، چیزی را که چشم می بیند، مغز پذیرفته و باور دارد؛ دلیل مهم بودن نکته مزبور این است که با برنامه ریزی و ثبت آن، به خود یادآور می شویم تا در اقدام مزبور ثابت قدم باشیم و در اجرای آن کوشاتر، تا به پیروزی حتمی دست یابیم.

منظور از عمل به نکات برنامه ریزی شده، این است که انجام آنها حتما باید در زمان مقرر صورت گیرد؛ زیرا پشت این برنامه ریزی تفکری عمیق بوده و احتمالات را هم در نظر گرفته ایم.

اما اگر تنها در فکرمان آن برنامه ها را در نظر بگیریم، خطا و سهل انگاری با بهانه تراشی توجیه شده و نشان از بی مسئولیتی ما در قبال کارهاست. نباید خودمان را بدین شکل گول بزنیم. با ثبت برنامه ریزی، گویی اخطاریه ای برای خودمان صادر کرده ایم که در صورت هر گونه تخطی و سهل انگاری، برای خودمان حکم لازمه را صادر خواهیم کرد.

برنامه ریزی با عمل به آن، نتیجه بخش خواهد بود

تمام انرژی و اعتماد کامل برای عادت سازی را از طریق برنامه ریزی دقیق کسب خواهیم کرد. البته در اینجا نوع اقدام بسیار مهم است. باید با اشتیاق به همه کارها بپردازیم؛ تنها ده درصد کسالت و تنبلی یا نفرت از انجام کار، ثمره برنامه ریزی را مختل و نابود می سازد.

همواره باید با تمام توان و انرژی به امور مربوطه بپردازیم؛ حتی اگر به آن کار علاقه ای نداریم. تنها کافیست با لبخند و پرانرژی وانمود کنیم عاشق انجام آن کاریم.

عادت سازی

نکته طلایی و درخشان در مورد عادت سازی این است که برنامه ریزی، انجام کارها را برایمان آسان تر می کند؛ زیرا همان قدم های کوچکی است که به تدریج ما را به هدف مورد نظرمان می رساند.

حال اگر بدون برنامه ریزی و عمل به آن پیش رویم، دیر یا زود شکست خواهیم خورد. زیرا بدون این امر مهم، بی مسئولیت بوده و بی هیچ اندیشه و تفکری دست به کار خواهیم شد.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

آرزوی پرورش خلاقیت خود را با خواندن این مقاله محقق سازید

آوردن خنده به زندگی، راه حل مشکلات تو


انسان های بی مسئولیت از روی کسالت و تنبلی به دنبال عادت سازی مثبت و افزایش آگاهی خود نیستند. بر عکس افراد با مسئولیت، اشخاصی آگاهند که همواره در پی آموزش و مطالعه اند. برجسته ترین حسن افراد موفق برنامه ریزی دقیق و عمل به آن است.

هیچ کداممان پذیرای شکست نیستیم؛ بنابراین چه زیبا می شود اگر سعی کنیم همیشه با برنامه ریزی عمل کنیم. این گونه آرام و به تدریج جلو رفته و موفقیت را در آغوش می گیریم.

مطالب بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست