">انتقاد سازنده ، تخریب شخصیت یا پله موفقیت؟ - توسعه فردی و هدف گذاری -

انتقاد سازنده ، تخریب شخصیت یا پله موفقیت؟

انتقاد سازنده

عضویت در خبرنامه

عادت سازی
عادت سازی و تغییر عادت های بد زندگیتان را متحول می کند
غلبه بر تنبلی
غلبه بر تنبلی با راهکارهایی که همیشه به دنبالشان بودید

انتقاد سازنده به چه معناست؟

انتقاد سازنده چیزی نیست که به راحتی پذیرای آن باشیم؛ زیرا نکات منفی رفتار و گفتارمان بیان می شود. معمولا در ابتدا منکر می شویم، اما با استدلال های منطقی که منتقدان بیان می کنند، پناه به دلایل و بهانه های بی اساس می بریم.

انتقاد بر دو نوع است:

  1. انتقاد سازنده
  2. انتقاد مخرب

همان طور که قبلا ذکر شد، در ابتدا هنگام نقد شدن سریع جبهه گرفته و خود را برای پاسخگویی به سخنی که ما آن را توهینی به خود می دانیم، آماده می شویم؛ زیرا هیچ کداممان نمی‌ خواهیم آن گونه که گفته می شود دیده شویم. به همین جهت با قیافه ای حق به جانب، به نبرد با منتقد مهربانمان می پردازیم.

البته گاه پیش می آید که به راستی از خطاهای مرتکب شده خود، چه گفتاری و چه رفتاری، ناآگاهیم. بهتر است برای موفقیت خودمان هم که شده خویشتن خویش را به خوبی بشناسیم.

انتقاد سازنده

پذیرش نقد یعنی مهر تایید بر اعمال و گفتار نادرستمان که قبولش بسیار سخت است. اما با تایید اشتباهاتمان، هر قدر هم سخت، خود را به چالش کشیده و زیر بار این گونه نقدهای سازنده، پیروزی بزرگی را که ارمغانش اصلاح و شناخت کامل خود است به دست خواهیم آورد.

انتقاد سازنده، علاوه بر بیان کردن عیوبمان، راه حل های نتیجه بخشی نیز پیش رویمان قرار داده و در رسیدن به این مهم یاریمان می کند. پس قدر این گوهرهای گرانبها را بدانیم.

تنفر از انتقاد سازنده

هستند افرادی که از انتقاد سازنده گریزان و متنفرند. آنان این گونه ناخواسته قدم در راهی رو به زوال می گذارند.

چرا از نمایان شدن نقایصمان فرار می کنیم؟

شاید چون با انتقاد، خود واقعی ما نمایان خواهد شد. تقریبا همه تعریف و تمجید را به نقد ترجیح می دهیم؛ زیرا خواهان خوب بودنیم. می خواهیم بی عیب و نقص باشیم که با انتقاد سازنده این عیوب به رخ کشیده خواهد شد.

انتقاد سازنده یا تخریب شخصیت؟

همه نقادان، بدون استثنا حقیقت را می گویند، مگر کسانی که برای تخریب شخصیت فردی، در جایگاه منتقد دست به دروغ و تهمت می زنند.

در این مواقع بهترین راه ممکن صبوری و آرامش است. این گونه، بهترین عکس العمل ممکن را انجام می دهیم؛ زیرا خود به خوبی می دانیم که دیر یا زود حقیقت بر ملا می شود.

همه انسان های موفق از آفت انتقاد مخرب متضرر شده اند. چرا موفق ها بیشتر مورد انتقاد قرار می گیرند؟

زیرا در امور شغلی و زندگی خود هوشمندانه به آن چه که می خواهند، با همت و تلاش دست می یابند و هیچ گاه دست از این کار نمی کشند؛ زیرا برای انسان های موفق رسیدن به هدف هرگز پایانی ندارد. از طرفی مورد توجه مردم و همکارانشان قرار می گیرند. در اینجاست که بخل و حسد نمایان می شود و منتقدان مخرب دست به کار می شوند.

یادمان باشد افرادی نیز از این طریق، ضربات جبران ناپذیری عایدشان شده است. گاه پس از سال ها که از مرگشان گذشت، تازه آن زمان حقیقت از پرده برون افتاد. اما این نکته نباید برایمان دست آویزی برای فرار از انتقاد سازنده باشد.

انتقاد سازنده اطرافیان

یک سری از منتقدان در اطرافمان هستند. فامیل، دوست، آشنا و گاه اعضای خانواده. در این صورت نیز نقد سازنده و مخرب در هر کدام از گروه های نامبرده به خوبی دیده می شود.

انتقاد سازنده

تنها باید موقع انتقاد، دو گوش شنوا داشته باشیم تا عیوبمان را شناخته و با دقت نظر بفهمیم شخص نقدکننده از روی مهر و کمک به ما عیبجویی می کند یا خیر. همان طور که انسان های موفق، بیشتر مورد انتقاد سازنده قرار می گیرند، قدرت انتقادپذیریشان هم بسیار بالاست.

البته افراد موفق به این نقدها عادت دارند؛ زیرا همواره در راه برطرف کردن عیوبشان هستند تا به اهداف غاییشان برسند. ازطرفی به دلیل موقعیت اجتماعی خوبی که دارند و همواره در پی کسب موفقیتند، نسبت به نقدهای مخرب معمولا سکوت اختیار کرده و اهمیتی به آن نمی نهند.

فرار از انتقاد سازنده، یعنی بستن درها به روی موفقیت و خوشبختی.

تلاش برای پذیرفتن انتقاد سازنده

همواره آغوشمان برای پذیرش نقدها باز باشد. گاه مواردی هست که باید برای آموزش و حتی درمان اقدام کنیم. انتقاد همچون استادی، ما را در کلاس خودشناسی نشانده و وادار به بهتر اندیشیدن در مورد رفتار و گفتار خود می کند.

انتقاد سازنده

اگر هوشمندانه بیندیشیم، از هر انتقاد سازنده ای تنها برای پیشرفت خود بهره می بریم و نقدهای بی اساس را نشنیده می گیریم. این گونه با انتقاد سازنده همراه شده و رو به جلو حرکت خواهیم کرد؛ تا رسیدن به قله پیروزی.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

عادت سازی و تغییر عادت های بد زندگیتان را متحول می کند

هوش کلامی خود را تقویت کنید تا ارتباطات شما قوی تر شود


مهم ترین نکته، این است که انتقاد سازنده همواره وجدانمان را بیدار نگه می دارد.

چه زیباست لحظاتی که مشتاقانه جویای شنیدن این نقدهای سازنده هستیم تا با رعایت و دست به عمل زدن در بهبود رفتار و کردار خود، به مفهوم زیبای سازندگی و پیروزی دست یابیم.

مطالب بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست