آرزوی پرورش خلاقیت خود را با خواندن این مقاله محقق سازید

پرورش خلاقیت

عضویت در خبرنامه

درمان بیماری های قلبی
راهکارهای موثر برای تقویت قلب و درمان بیماری های قلبی با طب مکمل
هوش کلامی
هوش کلامی خود را تقویت کنید تا ارتباطات شما قوی تر شود

گام اول در پرورش خلاقیت

همه انسان ها برای موفقیت در زندگی شخصی نیازمند اطلاعات و مهارت هایی هستند تا بتوانند در مسیر پرورش خلاقیت و رشد شخصیتی خود حرکت کنند.

پرورش خلاقیت بدین معنی است که فرد در مواجهه با ضعف و کاستی پیرامون یک مسئله، بتواند با به کارگیری صحیح مهارت هایی همچون تخیل، تفکر و استعدادهای گوناگون خود، راه حلی مناسب و نوآورانه را خلق کند و به خوبی از پس حل و فصل مسائل و مشکلات برآید.

با توجه به تعاریف فوق، تغییر نحوه تفکر به ویژه در مورد خود، از اساسی ترین نیازهای هر شخص برای پرورش خلاقیت به شمار می رود. بدین معنی که اگر تصمیم دارید در جهت پرورش خلاقیت خود گام بردارید، ابتدا باید خود را باور داشته باشید و هر گونه احساس منفی در مورد توانایی ها و استعدادهایتان را از ذهن خود دور کنید.

پرورش خلاقیت

منشاء خلاقیت

لحظه تولد یک انسان همان لحظه شروع خلاقیت اوست که بار اصلی پرورش خلاقیت نوزاد از زمان تولد بر دوش پدر و مادر قرار می گیرد.

گوته، شاعر معروف آلمانی می گوید:

تنها با به دنیا آوردن یک بچه شما پدر و مادر نمی شوید.

بسیاری از روانشناسان معتقد هستند که ما هنگام تولد نوشتن داستان زندگی خود را نیز شروع می کنیم و تا ۷ یا ۸ سالگی قسمت عمده شخصیت ما شکل می گیرد. پس از این مدت نیز، تمامی اتفاقاتی که در زندگی ما روی می دهد به پرورش خلاقیت و رشد مهارت های ما کمک می کند.

پس رشد و پرورش خلاقیت با کسب تجربه و به دست آوردن اطلاعات گوناگون در تمامی مراحل زندگی امکان پذیر است و هیچ بهانه ای مبنی بر بی استعدادی از طرف هیچ کس پذیرفتنی نیست.

ارتباط هوش با پرورش خلاقیت

بسیاری افراد، میان هوش و خلاقیت هیچ تفاوتی قائل نیستند و افراد با ضریب هوشی بالا را افرادی خلاق می پندارند و این در صورتی است که رابطه معناداری میان هوش یک شخص و خلاقیت وی وجود ندارد.

حتما شنیده اید که بسیاری از دانشمندان و مخترعان نامی جهان، در دوران کودکی و نوجوانی خود به دلیل کم هوش بودن و نداشتن استعداد در فراگیری دروس از مدرسه اخراج شده و یا پا به فرار گذاشته اند و در نهایت نبوغ و خلاقیت همین انسان ها سبب حیرت تمام معلمان و هم کلاسی های قبلی آنها شده است.

پرورش خلاقیت

تنها لازم است که ذوق و قریحه خود را در راه پرورش خلاقیتتان به کار گیرید تا ببینید چگونه می توانید از راه علاقه و توانایی های نهفته در وجودتان زندگی خود را متحول سازید.

آموزش خلاقیت

پل تورنس، پژوهشگر معروف در زمینه خلاقیت می گوید:

در طول پانزده سال تجربه مطالعاتی در حیطه آموزش تفکر خلاق، شواهدی را مشاهده کرده ام که بیانگر این قضیه هستند که خلاقیت را می توان آموزش داد.

حال اگر احساس می کنید که در محیط مدرسه و خانواده نسبت به تعلیم و پرورش خلاقیت شما اقدام مناسبی انجام نگرفته است، با پیگیری راه های زیر نسبت به پرورش خلاقیت خود اقدام کنید.

پرورش خلاقیت با آزمایش و تجربه

کسب تجربه های گوناگون و آزمودن راه های مختلف برای حل یک مسئله تاثیر بسزایی در پرورش خلاقیت شما خواهد داشت.

در نظر داشته باشید که عدم موفقیت یک روش، نه به معنای شکست، بلکه به مثابه یک تجربه جدید است و مجموعه این تجربه ها در نهایت سبب می شوند که شما بتوانید در تصمیم گیری های خود مناسب ترین راه حل را پیدا کرده و ذهنتان را به سمت خلاقیت سوق دهید.

اعتماد به نفس و ابراز عقیده

از همین لحظه، شرم و خجالتتان را نسبت به صحبت کردن و ابراز عقاید، نظرات و ایده های خود کنار بگذارید و با اعتماد به نفس و رعایت ادب و احترام در مورد افکار خود با دیگران بحث کنید.

پرورش خلاقیت

همچنین یاد بگیرید که شنونده خوبی برای نظرات دیگران باشید و با تفکر عمیق درباره صحبت های دیگران و پیشنهادات آنها و مقایسه با راه حل خود، بهترین تصمیم را در مورد یک موضوع خاص اتخاذ کنید.

پرورش خلاقیت با انجام کارهای پیچیده

از حل مسائل سخت و به ظاهر پیچیده فرار نکنید. لذتی که در حل این گونه مسائل وجود دارد و اعتماد به نفسی که برای شما به ارمغان می آورد، ارزش تمام وقتی که برای حل آن گذاشته اید را دارد.

تشخیص کاستی های شخصی و رفع آنها

زمانی که در راه کسب یک تجربه جدید قدم می گذارید نسبت به بسیاری از کمبودها و مشکلات خود آگاه خواهید شد.


اگر علاقمند به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید این مقاله ها را به شما پیشنهاد می کنیم:

صبرو موفقیت – قسمت اول: دو حقیقت جدانشدنی

ایمان به موفقیت، محرک رسیدن به اهداف


لازم است که بدون هیچ گونه نگرانی و دلسردی برای جبران این کاستی های درونی اقدام کنید تا در نهایت تمام آنها منجر به پرورش خلاقیت شما شوند.

باور داشته باشید که تمامی مهارت ها و اطلاعات لازم برای پرورش خلاقیت شما، کاملا دست یافتنی و میسر هستند. تنها باید از درون خود بخواهید که این تکنیک ها را فرا بگیرید و آرزوی پرورش خلاقیت را برای خود محقق سازید.

مطالب بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست